rok szkolny 2018 / 2019

 

 
 
 

„Opolski Bieg Belfra dla Niepodległej” w Grodkowie - Brzeg24.pl

 

W tym roku, po raz jedenasty uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się  podczas XI Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Osób z Niepełnosprawnościami „Jesteśmy tu”. Tegoroczne przesłuchania odbywały w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Brzegu.  Zespół wokalno- taneczny naszej szkoły w składzie: Piotr Mochniak, Natalia Sidło, Laura Brudzińska, Robert Romanowski, Krzysztof Mazur, Piotr Wojtysiak, Tomasz Skowroński  wywalczył zaszczytne I miejsce, a także nagrodę specjalną Organizatora Festiwalu. W tym roku królowały przeboje lat 80 - tych. Zaprezentowaliśmy piosenkę z bajki „Smerfy”. Mogliśmy również podziwiać występ zespołu tanecznego, który zadziwiał doznaniami estetycznymi wykonywanego tańca.  Wszystkim artystom serdecznie gratulujemy sukcesów.  

Anna Krupa, Katarzyna Sikora

 

 

Nowa elewacja  szkoły potrzebowała dodatkowych elementów z zakresu bezpieczeństwa, informacji i promocji. Budynek doposażono w nowoczesne oświetlenie, promocyjny wielkoformatowy napis  z nazwą jednostki oraz tablice urzędowe z godłem. Kilka dni temu zakończył się montaż energooszczędnych , ledowych  reflektorów zewnętrznych wraz z dzwonkami szkolnymi. Zwiększy się dzięki temu bezpieczeństwo terenu wokół szkoły po zmroku. Mamy też nowe tablice urzędowe z nazwami szkół , wchodzącymi w skład zespołu wraz z godłem państwowym. Wyróżniamy się także promocyjnym, wielkoformatowym napisem na frontowej ścianie szkoły z naszym znakiem promocyjnym "kolorową dłonią" czyli przyjazną "piątką".

Goście znajdą nas teraz przy ulicy Mossora bez trudu.

Zapraszamy w nasze progi codziennie w godz. od 8 do 15.

 

Dyrektor ZSS w Brzegu

 

 

 

11 października 2108 r. – W ramach szkolnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości najstarsi uczniowie w liczbie 29 osób wzięli udział w wycieczce do kina OH w Oławie i obejrzeli najnowszą filmową adaptację książki Arkadego Fidlera DYWIZJON 303.

Organizatorem wyjazdu była pani Ewa Konieczna. Uczniami opiekowali się: pani Małgorzata Lenartowicz, pani Iwona Piątkowska, pani Patrycja Zamasz i pan Jacek Śliszewicz.

 

 

 

10 października uczniowie klasy ZET 1-3 C wraz z wychowawczynią oraz opiekunką panią Zuzanną Barańską wybrali się na wieś. Dzień zaczęliśmy od zdrowego śniadania, na które zjedliśmy świeże jajka od wiejskich kur. Następnie udaliśmy się na wiejskie podwórko, na którym przywitaliśmy się z krowami, świniami, królikami oraz kurami. Wybraliśmy się również do sadu i ogrodu warzywnego, gdzie zebraliśmy owoce i warzywa dla naszych wiejskich zwierząt.  Poznaliśmy także sprzęty rolnicze oraz dowiedzieliśmy się z czego robi się chleb. Dopisała nam piękna, jesienna pogoda, a my choć troszkę pobrudzeni, wróciliśmy bardzo zadowoleni.

Wychowawczyni  Monika Pac

 

 

Zespół rewalidacyjno – wychowawczy B i C ponownie spotkał się na wspólnych zajęciach pod opieką pani Iwony Piątkowskiej i Katarzyny Sikory. Tym razem wekowali warzywa na zimę. Obierali i ścierali na tarce marchewkę, pietruszkę i seler. Następnie warzywną mieszanką napełniali słoiki, bo ,,trzeba przygotować już zapasy na zimowe ciężkie czasy”.

 

 

W ramach zajęć wychowania fizycznego klasa I-III ZET „C” wybrała się ostatnio do parku. Uczniowie pogimnastykowali się zbierając liście, kasztany, żołędzie i klonowe „noski”. Przy okazji przypomnieli sobie nazwy niedawno poznanych drzew oraz ich owoców.  Z zebranych darów dzieci ułożyły jesienną mandalę.

 

Wychowawczyni  Monika Pac

 

 

Uczniowie zespołu rewalidacyjno – wychowawczego B i C wzięli udział w zajęciach integracyjnych, których głównym bohaterem był ziemniak.

Wszyscy wiemy, że z ziemniaków można robić wiele smacznych potraw: placki, kopytka, nadzienie do pierogów. Ale żeby stempelki? Tak, tak. Dzieci tworzyły różne wzory i słuchały wierszyków o ziemniakach: ,,Wszyscy jedzą kartofelki, a my robimy z nich stempelki. Ziemniaczki, ziemniaczki stemplowane, kolorowe szlaczki." Spotkanie przygotowały pani Iwona Piątkowska i pani Katarzyna Sikora.

 

 

 

Jesień w ZET 5-7 „A” zaczęła się od współpracy dzieci i rodziców ze szkołą. Mały stragan w klasie zaopatrzyli chętni rodzice uczniów. Mama Kacpra Alicja przyniosła paprykę, buraka, ziemniaki, pora, selera, marchew i pietruszkę z przydomowego ogródka. Natalia przyniosła uzbierane przez rodziców w ogrodzie dziadka orzechy włoskie. Paweł nazbierał żołędzi w parku miejskim będąc na spacerze z mamą. A kasztany cała grupa uczniów zbierała na przerwie na boisku szkolnym. Pozostałe dary jesieni pani Jola wychodowała na działce lub dostała od przyjaciół. Wszystkie bardzo pomocnie służyły w lekcjach poglądowych.

                                                Wychowawczyni Jolanta Mielniczek - Boszkiewicz

 

 

10.10.2018 r.
 

Opolski Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych
 

Zawodnicy sekcji sportowej Słoneczka uczestniczyli w konkurencjach MATP w Okrąglaku w Opolu. Odlądali pokaz judo. Udzielali wywiadów dla telewizji i radia. Na koniec wszyscy uczestnicy zawodów wspólnie się bawili wraz z towarzyszącymi im wolontariuszami.
 

                                                                                     K. Tadrała, A. Unuczek

 

9.10.2018 r.
 

Higiena osobista ucznia przed i po wysiłku fizycznym - spotkanie z pielęgniarką szkolną
 

W ramach działań profilaktycznych i wychowawczych Zespół Edukacyjno - Terapeutyczny 5-7 odbył pogadankę z pielęgniarką na temat higieny osobistej. Zweryfikowano stan ich strojów sportowych i wytyczono zakres działań mających na celu utrwalanie zachowań higienicznych.
                                        

                                                                                                 Katarzyna Tadrała

 

4 października 2018 r. – ,,Witaj szkolna przygodo!” pod takim hasłem odbyła się tegoroczna uroczystość pasowania na ucznia. Bohaterowie dnia odbyli rejs statkiem, który rozpoczął ich szkolną przygodę od złożenia ślubowania w obecności społeczności uczniowskiej, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości. Pasowania zgodnie z tradycją dokonała Pani Dyrektor Grażyna Piaskowska, która równocześnie wyraziła radość z przybycia w progi naszej pięknie odnowionej szkoły przedstawicieli władz powiatu i miasta.

W tym roku na nasze zaproszenie odpowiedział Starosta Powiatu Brzeskiego Pan Maciej Stefański, Dyrektor Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Brzegu Pani Barbara Sadkowska - Jakubów, Przewodnicząca Rady Miejskiej Brzegu Pani Barbara Mrowiec oraz przedstawicielki Wydziału Oświaty i Sportu zastępca naczelnika Pani Alina Grochalska i inspektor Pani Edyta Kowalska. Goście byli zachwyceni umiejętnościami artystycznymi uczniów i wyrazili uznanie dla pracy nauczycielek, które wspólnie z podopiecznymi przygotowały uroczystość.

Przybyłym przedstawicielom władz serdecznie dziękujemy za uświetnienie swoją obecnością naszej uroczystości.

Za przygotowanie części artystycznej spotkania, scenografii i strojów artystów dziękujemy paniom: Annie Krężel, Annie Krupie, Annie Lechowicz – Minosorze, Małgorzacie Lenartowicz, Monice Zając i Patrycji Zamasz.

 

 

 

2 października klasowi bliźniacy Piotr i Paweł ZET 5-7 „A” obchodzili 14 urodziny. Na poczęstunek mama kupiła im czekoladki. Koleżanki i koledzy składali im serdeczne życzenia, obsypywali buziakami i uściskami. Następnie wspólnie uczniowie nakryli do stołu a pani Jola zamówiła dwie pizze i poczęstowała dzieci świeżym sokiem z winogron i jabłek. Gościna była przednia, a uczniowie starali się przypomnieć sobie zasady kulturalnego zachowania się przy stole. Takie klasowe  „przyjemne z pożytecznym”.

Wychowawczyni Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz

 

 

27 września grzeczni uczniowie z ZET 5-7 „ A” i PDP „A” oraz chętni uczniowie pojechali pociągiem do Opola na wycieczkę do TVP 3. Pani Ania z opolskiej telewizji poprowadziła interesujące warsztaty dla młodych gości Każdy mógł przejrzeć scenariusz programu. Tomek został prowadzącym telewizję śniadaniową, Ania chciała być kierownikiem planu - pilnowała porządku i robiła „ klapsy”. Operatorów kamer było wielu. Piotr uświetnił telewizyjną zabawę występem przed kamerami, zaśpiewał piosenkę. Dzieci zwiedziły wszystkie ważne pomieszczenia i obejrzały profesjonalny sprzęt telewizyjny. Każdy choć przez chwilę był mistrzem ceremonii. Zabawa była doskonała.

W ten pogodny dzień grupa zwiedziła jeszcze dworzec PKP w Opolu, opolską Katedrę Świętego Krzyża, rynek z ratuszem, kamieniczkami, pomnikami i Aleją Gwiazd Polskiej Piosenki. W naleśnikarni  „ Grabówka” smakowaliśmy naleśniki z truskawkami i czekoladą. Spacerowaliśmy Opolską Wenecją  podziwiając uroki miasta. Na moście zakochanych pary sympatyzujące mogły zawiesić kłódkę z imionami i chętnie robiły sobie zdjęcia pamiątkowe. Dużo niezapomnianych wrażeń na dobry początek nauki w nowym roku szkolnym dostarczyła wszystkim ta mądra wycieczka. Opiekowały się uczniami p. Justyna Sas i organizator wyjazdu p. Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz oraz niezawodne mamy Natalii p. Joanna Sidło i Kacpra p. Alicja Rupa.

                                                                                            JMB

 

26 września 2018 r. - Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcji demokracji, wybierając Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Zanim doszło do wyborów mieli okazję poznać sylwetki kandydatów i ich programy na szkolnym wiecu wyborczym. W wyniku demokratycznego głosowania Przewodniczącym został uczeń klasy I SPDP Piotr Mochniak, któremu życzymy sukcesów w pracy na rzecz swoich wyborców.

Lekcję demokracji przygotowały i prowadziły pani Jolanta Mielniczek – Boszkiewicz oraz pani  Iwona Piątkowska.

 

 

21 września 2018 r. – Już dwudziesty piąty raz wzięliśmy udział w międzynarodowej akcji "Sprzątania Świata". Tradycyjnie zaopatrzeni w ochronne rękawice i worki zbieraliśmy śmieci wokół budynku szkolnego. Rozwiązywaliśmy również zadania dotyczące wiedzy o segregowaniu odpadów, recyklingu, biodegradacji w formie krzyżówek, kolorowanek, uzupełnianek, odgadywania haseł. Organizatorkami akcji były pani Anna Pieleszek – opiekun LOP i pani

 

Jolanta Mielniczek – Boszkiewicz – opiekun Samorządu Uczniowskiego.

 

 

20 września 2018 r. - Klasy VIII i III gimnazjum, w ramach lekcji biologii, geografii oraz chemii odwiedziły Miejską mechaniczno - chemiczno - biologiczną Oczyszczalnię Ścieków w Brzegu. Dzięki uprzejmości Prezesa PWiK  mogliśmy poznać i zobaczyć nowoczesne technologie oczyszczania ścieków w naszej gminie. Dowiedzieliśmy się również skąd wodociągi brzeskie czerpią wodę pitną, która płynie w naszych kranach, a także jaki gaz jest produktem ubocznym fermentacji mechanicznie oczyszczonych ścieków. Opiekunami wycieczki były panie Anna Krupa i Anna Kapuścińska -  Pieleszek.

 

19 września 2018 r. – Najstarsze uczennice wzięły udział w spotkaniu edukacyjnym w ramach programu "Między nami kobietami" realizowanego przez markę Always na zlecenie MENiS. Prelegentka programu przekazała im wiele informacji o dojrzewaniu i odpowiadała na pytania uczestniczek.

 

 

18 września na Brzeskiej Marinie odbyło się ostatnie spotkanie w zadaniu pn. „Rekreacja i sport 3-2-1 START” współfinansowanym przez Gminę Brzeg, a realizowanym przez Brzeskie Stowarzyszenie Chorych na SM i Warsztaty Terapii Zajęciowej. Udział wzięły reprezentacje z:
I LO, II LO, ZSB, ZSE, ZSZ NR 1, OHP BRZEG, ZSS BRZEG, WTZ BRZEG.
Drużyny 10 osobowe plus opiekun musiały wykonać zadania na wszystkich 11 punktach, kolejność była dowolna. Zbierane punkty wliczały się do ogólnej klasyfikacji w walce o nagrody. Takie zadania są najciekawszą formą spędzania aktywnie czasu. Poprzez zabawy ruchowe, rozwój integracji i edukację społeczną. Zasady zdrowej rywalizacji przyczyniają się do wszechstronnego rozwoju i aktywności. Każda drużyna otrzymała swoją kartę gdzie na poszczególnych punktach byli oceniani. Mieli do wykonania na poszczególnych punktach:
Punkt – OSP SKARBIMIERZ Przeprowadzenie prawidłowej resuscytacji oraz udzielenie pomocy poszkodowanemu
Punkt – WODA Rejsy statkiem po Odrze - rekreacja
Punkt – BRZEG 4X4 Rzut oponą do celu, przeciąganie auta. Jazda na OFF Road.
Punkt – TOR SPRAWNOŚCIOWY Jazda 3km na rowerze stacjonarnym, a następnie ścieżka z oponą STRONG
Punkt – KPP BRZEG Test wiedzy o ruchu drogowym
Punkt – PIEKARENKA Co można kupić rano w piekarni?
Punkt – PYTANIA Test wiedzy o sporcie
Punkt – WSHE BRZEG Projektowanie maskotki WSHE, zmaganie z wycinanką wykonywaną nożyczkami dla leworęcznych, tworzenie figurek z piasku kinetycznego, test znajomości lektur dla klas I-III, a następnie hit - zawody w łucznictwie - USTRZEL SWÓJ INDEKS WSHE w Brzegu.
Punkt – JESIEŃ W BRZEGU Malowanie obrazu rękami
Punkt – SZKOŁA NAUKI JAZDY OLIWERA SKARBIMIERZ
Pytania egzaminacyjne, slalom a alkohologoglach na piechotę oraz zadania specjalne dla opiekunów – parkowanie tyłem.
Punkt – ERGOWIOSŁA
Sztafeta 500 m dla 3 osób z drużyny
W ogólnej klasyfikacji wygrała drużyna z ZSZ nr 1 ze Słowiańskiej. Nagrodę dla opiekuna, po dogrywce z alfabetu Morse’a wywalczyła Pani DorotaToporowska z II LO.
Bardzo dziękuję Burmistrzowi Brzegu Panu Jerzemu Wrębiak za dofinansowanie zadania, obecność i dobre słowo. Za zaangażowanie i poświęcony czas Kadrze z WTZ Brzeg oraz wszystkim partnerom:

OSP Skarbimierz, OSP Czeska Wieś, OSP Zwanowice, OSP Łosiów, MOSIR Brzeg, WSHE Brzeg, Nauka Jazdy Oliwera, Stowarzyszenie Brzeg 4x4, KPP Brzeg, ZSZ nr 1 w Brzegu, Orlik Brzeg, Rejsy statkiem NAUTILUS, OH Kino Oława.

 

tekst ze strony Brzeskiego Towarzystwa Chorych na SM

 

Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Katarzyna Tadrała, Anna Krupa, Katarzyna Sikora.

 

 

 

 

17 września 2018 r. - W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów w szkole i poza szkołą z inicjatywy pani pedagog Marii Bieleckiej odbyło się spotkanie społeczności uczniowskiej z panią asystent ds. nieletnich. Przypomnieliśmy sobie jakie zachowania są właściwe w naszym codziennym szkolnym funkcjonowaniu.

 

 

Sala doświadczania świata

Nowy rok szkolny 2018 / 2019 rozpoczęliśmy nie tylko zmianami na zewnątrz (nowa elewacja), ale też wewnątrz szkoły. W pomieszczeniu po byłej księgowości powstała po remoncie "Mini Sala Doświadczania Świata".

Wyposażona została w specjalistyczny sprzęt do zajęć integracji sensorycznej, z przeznaczeniem dla uczniów z głębszą niepełnosprawnością intelektualną i sprzężeniami. Są w niej miedzy innymi: biały namiot z głośnikiem świetlnym (wyciszanie), bodźce słuchowo - wzrokowe w izolacji dla jednego dziecka (magiczny sześcian i kula zmieniające barwy, podświetlany stół do manipulacji i zajęć z różnorodnymi masami plastycznymi, talerz do balansowania, wałki i gruszka terapeutyczna.

Na suficie i ścianie zamontowano zestaw z kulą lustrzaną, który przy zaciemnieniu daje wrażenia przestrzennego, nocnego nieba. Dodatkowymi elementami są: wisząca huśtawka - namiot, akrylowy panel lustrzany, poduszeczki sensoryczne oraz składane materace.

Uczestnikom zajęć życzymy miłych wrażeń w trakcie "doświadczania świata" wszystkimi zmysłami.

Dyrektor

Zespołu Szkół Specjalnych

mgr Grażyna Piaskowska

 

 

Uczniowie ZET 5-7 „ A” od początku roku szkolnego zaczynają dbać o swoje zdrowie. Przypomnieli sobie hasła motywujące do dbania o zdrowie i zaczęli od przetwarzania owoców z rodzinnych ogródków Natalii, Darii i pani Joli. Wspólnie zrobili sok owocowy. Przyjemnie jest wypić sok w koleżeńskim gronie, ale ile radości daje wspólne zrobienie soku wie tylko ten kto spróbuje.

Wychowawczyni Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz

 

 

 

Tak prezentujemy się po remoncie. 27 sierpnia 2018 nastąpił końcowy odbiór prac budowlanych. 3 września powitaliśmy uczniów, rodziców i nauczycieli w odnowionej szkole. Wiemy, że wygląd to nie wszystko ale cieszymy się, że termomodernizacja dodała nam szyku i elegancji. Estetyczna elewacja odmłodziła wizerunek ponad 60 - letniego obiektu.

Zespół Szkół Specjalnych zaprasza  do odwiedzin  rodziców z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Oferujemy  kompleksowe wsparcie rozwoju dziecka od 3 do 25 roku życia.

Zapraszamy do terapii, nauki i zabawy. Kolorowa, pomocna i przyjazna dłoń to nasze nowe logo.

Dyrektor

Zespołu Szkół Specjalnych

mgr Grażyna Piaskowska

 

 

List do rodziców...

 

3 września 2018 r. – Wspólnym spotkaniem uczniów, rodziców i nauczycieli rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Dla nas to wyjątkowy i niezapomniany rok, bo po wielu latach oczekiwań zakończony został ostatni etap termomodernizacji budynku. Od dziś będziemy uczyć się w pięknie odremontowanej i kolorowej szkole.

Uroczystość przygotowały panie Patrycja Zamasz i Magdalena Załugowicz.