rok szkolny 2018 / 2019

 
 

ZET - Zespoł Edukacyjno Terapeutyczny SPDP - Szkoła Przysposabiająca do Pracy SP - Szkoła Podstawowa
 
 

19 czerwca 2019 r. - "TO JUŻ JEST KONIEC …" słowa piosenki "Elektrycznych Gitar" były tegorocznym mottem uroczystości zakończenia roku szkolnego i pożegnania ze społecznością szkolną gimnazjalistów, absolwentów szkoły podstawowej i przysposabiającej do pracy oraz kończących naukę w zespole rewalidacyjno – wychowawczym. W zabawnym skeczu muzyczno – ruchowym uczniowie przedstawili swój wieloletni pobyt i naukę w naszej szkole. Z radością, ale i z łezką w oku odebrali świadectwa i nagrody z rąk pani dyrektor i wychowawczyń w obecności całej społeczności szkolnej, rodziców i zaproszonych gości.

Z życzeniami wspaniałych i bezpiecznych wakacji pozostałym uczniom wychowawczynie wręczyły świadectwa w klasach.

Uroczystość przygotowały panie: Ewa Konieczna, Anna Lechowicz – Minosora, Małgorzata Lenartowicz, Anna Madeja – Godek, Ewa Uryga – Krupa i Patrycja Zamasz.

 

 

 

 

17 czerwca 2019 r. - Stypendium Starosty Brzeskiego

 

 

Wydarzenie na stronie Starostwa Brzeskiego

 

 
 

17.06.2019 r. Wernisaż: "Ze Sztuką na Ty !" w ZSS Brzeg

Pięknym wernisażem zakończyła się nasza przygoda "Ze Sztuką na Ty!". Uczniowie PDP A: Karolina Zielińska, Przemysław Goruk, Piotr Mochniak i Andrzej Morel zaprezentowali swoje obrazy. Przedstawiliśmy również dokumentację naszych wyjść do Galerii Sztuki Współczesnej w Brzegu.

Kurator Wystawy Katarzyna Tadrała

 

 

 
 

Uczniowie klasy ZET 1-3 C wraz z wychowawczynią ponownie wybrali się na wieś, tym razem latem. W ogrodzie warzywnym i sadzie zebraliśmy owoce oraz warzywa. Warzywami nakarmiliśmy wiejskie zwierzęta, a owoce sami zjedliśmy na deser. Pomimo upału dzień spędziliśmy bardzo aktywnie.

Monika Pac

 

 

 

 

14 czerwca 2018 r. - Spotkanie z policjantem "Bezpieczne wakacje"

 

 

 

 

Zet 5-7a Piknik na podsumowanie roku szkolnego

 

 

 

 

12.06.2019 r. - Projekt edukacyjny "Ze Sztuką na Ty !"

W Brzeskiej Galerii Sztuki Współczesnej podziwialiśmy wystawę wykładowców Katedry Rysunku Akademii Sztuk Pięknych im. E.Gepperta we Wrocławiu.

Zapraszamy na nasz autorski wernisaż "Ze Sztuką na Ty", który odbędzie się w naszej szkole 17.06.2019 r. o godz.11:35.

                                                                                               PDP A, Katarzyna Tadrała

 

 

 

Dnia 11 czerwca uczestniczyliśmy w VIII Festiwalu Piosenki Wakacyjnej pn. „Lato, lato, lato czeka”. W tym roku wystąpiliśmy w składzie 6 - osobowym, w kategorii solista i zespół. Piotr Mochniak zajął zaszczytne I miejsce w kategorii solista, a zespół otrzymał wyróżnienie.

 Anna Krupa i Katarzyna Sikora

 

 

 

 

5.06.2019 r. Dzień Dziecka - Dzień Bezpiecznej Szkoły pod hasłem: "Bawmy się bezpiecznie"
 

Podczas Dnia Bezpiecznej Szkoły bawiliśmy się fantastycznie i bezpiecznie. Graliśmy w bingo, został wyłoniony najgrzeczniejszy uczeń naszej szkoły - Igor Lewicki, jeździliśmy rowerem w  miasteczku ruchu drogowego, skakaliśmy na dmuchańcu, graliśmy w piłkę nożną, czytano nam książki i robiliśmy bańki mydlane. Rodzice przygotowali nam grilla.

Zespół Wychowawczo - Profilaktyczny

 

 

 
 
 

 

10 czerwca 2019 r. -W mijającym roku szkolnym uczniowie klas I - V  otrzymywali owoce, warzywa, mleko i produkty mleczne w ramach "Programu dla szkół", który sfinansowany został ze środków budżetu europejskiego i krajowego . Przez dwadzieścia dwa wybrane tygodnie  każdy uczeń  otrzymał po 83 porcje warzyw i  owoców oraz  81  porcji mleka i przetworów mlecznych. Realizując ten program  promowano wśród uczniów zasady zdrowego odżywiania oraz prowadzono różnorodne działania  edukacyjne poświęcone zaletom spożywania owoców, warzyw i produktów  mlecznych.

Koordynatorem programu była pani Anna Krężel.

 

 
 

 

7 czerwca 2019 r. - Uczestniczyliśmy w Olimpiadzie Integracyjnej, której tematem przewodnim była piłka nożna. Bawiliśmy się doskonale i zdobyliśmy złote medale.


 

                                                                                                                           A. Krupa, K. Tadrała, A. Unuczek

 

 

06.06.2019

Tym razem najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zawodach sportowych „Rekreacja i sport 3-2-1 start, w ramach projektu „Żyj aktywnie”, organizowanych przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brzegu.

Katarzyna Sikora, Katarzyna Tadrała, Anna Krupa, Zuzanna Barańska

 

 

 

 

6 czerwca 2019 r. – Uczniowie najstarszych klas kolejny raz mieli okazję zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności na XIX Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym w Opolu. Duży sukces odniosła uczennica III klasy gimnazjum Sandra Grabowska, która zajęła II miejsce w kategorii gimnazjum. Igor Lewicki z klasy VII tym razem otrzymał dyplom i nagrodę za udział w zmaganiach ortograficznych w kategorii szkoła podstawowa. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku pójdzie w ślady starszej koleżanki.

Gratulujemy uczniom i opiekunom: pani Ewie Koniecznej i pani Danucie Maciejowskiej sukcesu.

 

 

 
 

4 czerwca w Zet 4-6 b obchodziliśmy z zaproszonymi rodzicami Dzień Rodziny. Uroczystość rozpoczęły występy wokalne uczniów. Przyjemnie spędziliśmy wspólnie czas przy słodkim poczęstunku. Na zakończenie przyjęcia dzieci wręczyły rodzicom upominki.

Dziękujemy wszystkim Rodzicom za przybycie.

 

Aneta Nowak

 

 

4.06 2019 r. - VI Wojewódzki Trójbój w Oławie

Uczestniczyliśmy w trójboju: chód z kijami nordic walking, rzut piłką lekarską, strzelanie z wiatrówki. Nasi zawodnicy to: Sandra Grabowska, Przemysław Goruk, Krzysztof Mazur, Dawid Pyka, Krzysztof Winiarski. Gratulacje dla Sandry za zajęcie III miejsca w kategorii dziewczęta juniorki.

K.Tadrała, A. Unuczek

 

 
 

3 czerwca w  ZET 5-7 „A” obchodziliśmy Dzień Dziecka. W klasie mamy wiele okazji , by uczyć się jak spędzać czas wolny od nauki, przygotowywać posiłki i wspólnie się bawić. Uczniowie przygotowywali smakowite truskawki z bitą śmietaną (szypułkowali, myli, zdobili) a po degustacji rozszyfrowywali nową klasową grę - „Bingo”. Radość była duża ze wspólnych działań i efektów. Taki miły dzień.

                wychowawczyni Jolanta M.-B.

 

 

 

 

31 maja 2019 roku – najstarsi uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę, podczas realizacji zadania pn. „Żyć Aktywnie”, współfinansowanym przez Gminę Brzeg, a realizowanym przez Brzeskie Stowarzyszenie Chorych na SM i Warsztaty Terapii Zajęciowej. Konkurowali ze szkołami ponadgimnazjalnymi z powiatu brzeskiego w różnych zadaniach.

Opiekę sprawowały panie Anna Krupa i Katarzyna Sikora

 

 

 

31 maja w  ZET 5-7 „A” obchodziliśmy 16 urodziny naszego kolegi Kacpra Rupy. Całym zespołem udaliśmy się do restauracji na tradycyjną urodzinową pizzę i frytki. Uczniowie kulturalnie konsumowali posiłek i wesoło rozmawiali. Miło spędzili czas i bezpiecznie wrócili do szkoły.

                                                                                                                     wychowawczyni Jolanta M.-B.

 

 

 

 

30.05.2019 r. - IX Trening Aktywności Motorycznej w ZSS Brzeg

 

Co roku  nasi uczniowie uczestniczą w zawodach sportowych dostosowanych do ich możliwości i pokonują swoje bariery. Wszyscy są zwycięzcami i zdobywcami złotych  medali !!!

 

Katarzyna Tadrała, Andrzej Unuczek

 

 

 

 

28.05.2019 r. - Wojewódzka Spartakiada LA w Namysłowie
 

Sandra Grabowska - I miejsce w skoku w dal, II miejsce w biegu na 100 m
Dawid Pyka            - II miejsce w rzucie piłeczką palantową, I miejsce na 600 m
Michał Mojzyk       - II miejsce w skoku w dal, III miejsce w biegu na 600 m
Sylwester Sobota   - II miejsce w biegu na 600m
Wspaniała postawa sportowa i miejsca blisko podium zajęli również Jakub Inglot i Patryk Zapotoczny

 

K. Tadrała, A. Unuczek

 

 

 

 

24.05.2019 - "Ze Sztuką na Ty!" - warsztaty z artystą Markiem Przybyłą

Ogromne podziękowania dla Marka za bardzo ciekawe zajęcia. Również podziękowania dla Pawła Maśnika, który co roku wspiera finansowo nasze pomysły.

Wkrótce zapraszamy na wernisaż!

Katarzyna Tadrała

 

 

 
 

Dnia 23 maja zespół wokalno - taneczny „Każdy sobie”  uczestniczył w VI Przeglądzie Zespołów Artystycznych Placówek Specjalnych i Integracyjnych w Oławie. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny pt. „Ahoj przygodo”. Piotr Mochniak zaśpiewał dwie piosenki: „Chciałem być marynarzem” oraz „10 w skali Beauforta”, a tancerze przedstawili układ taneczny do muzyki z filmu „Piraci z Karaibów”. Skład zespołu: Laura Brudzińska, Magdalena Kamińska, Natalia Sidło, Piotr Mochniak, Przemysław Kownacki, Robert Romanowski, Łukasz Kozioł. Wszyscy artyści otrzymali nagrody oraz pamiątkowy dyplom uczestnictwa, pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do szkoły. Opiekunami uczniów były panie Anna Krupa i Katarzyna Sikora.

 

 

 

 

 

 

22.05.2019 r. - "Ze Sztuką na Ty!"  -  projekt edukacyjny

Nasza kolejna wizyta w Brzeskiej Galerii Sztuki Współczesnej. Tym razem wystawa rzeźby ceramicznej pod nazwą "Substantia".

Katarzyna Tadrała

 

 

 

22 maja w Nysie w konkursie recytatorskim podczas Wojewódzkiej Imprezy Integracyjnej  Świat wg. Księdza Jana pod hasłem „RODZINA” stając w szranki z uczniami szkół masowych wystąpiła Natalia Sidło uczennica ZET 5-7 „A” . Recytowała wiersz pt. „Bądź pochwalona mamusiu” ks. Jana Twardowskiego. Na scenie wystąpiła z mamą Joanną co wywołało gromkie brawa na widowni i zdobycie III miejsca w kategorii recytacja. 

Natalia wzięła także udział w konkursie plastycznym pt. „Rodzina” inspirowanym twórczością ks. Jana Twardowskiego i pracą pt. „Spieszmy się kochać ludzi” zajęła I miejsce . Zachwyciła wszystkich rysując swoją najbliższą rodzinę prosto z serca.

Opiekunem artystycznym w obu konkurencjach Natalii była wychowawczyni p. Jolanta M.- B.

 

 

 
 

W dniu 22 maja 2019 r. w naszej klasie ZET 1-3 B uczciliśmy Dzień Matki. Dla zaproszonych Mam poprzedniego dnia upiekliśmy ciasto marchewkowe. Przygotowaliśmy również wystrój klasy i skromne upominki. Na stole wsród porcelanowej zastawy kawowej pięknie prezentowały się różowe goździki. Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Dziękujemy Drogim Mamom za przybycie i jeszcze raz życzymy Wszystkiego Najlepszego.

Renata Minosora

 

 

 
 

W dniu 16 maja na terenie brzeskiego Aquaparku Nasza Szkoła ZSS z ramienia Olimpiad Specjalnych organizowała Trening Aktywności Motoryczne w Wodzie. Odwiedziły nas zespoły z całego województwa opolskiego tj. Strzelce Opolskie, Opole, Kędzierzyn Koźle, Kup, Czarnowąsy. Do zaliczenia zawodnicy mieli trzy z pięciu zadań. Pływanie,leżenie,rzuty, zanurzenie głowy oraz pokonanie dystansu 5 metrów w wodzie. Wszyscy bawili się doskonale. Zawody rozpoczęła Pani Wicestarosta Powiatu Brzeskiego Pani Ewa Smolińska wraz z Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Panią Grażyną Piaskowską. Organizatorzy z Naszej Szkoły dziękują za pomoc w organizacji imprezy Burmistrzowi Miasta Brzeg Panu Jerzemu Wrębiakowi za objęcie zawodów patronatem. Przekazanie zawodnikom wielu upominków i nagród. Dziękujemy również za przekazanie upominków ze Starostwa w Brzegu. Dziękujemy za pomoc w organizacji imprezy rodzicom oraz nauczycielom i trenerom.

 

 

 

16 maja w Opolu w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Słowem malowane - O żywiołach opowieści” wzięła udział Natalia Sidło, uczennica ZET 5-7 „A” . Na wielkiej scenie zaprezentowała wiersz A. Osieckiej  pt. „Wielka woda”. Została nagrodzona gromkimi brawami i stanęła na podium ciesząc się nagrodą za najlepszy strój. W tej znakomitej imprezie kulturalnej były też przedstawienia sceniczne nauczycieli i uczniów, były wspólne tańce i zabawy a także ciepły posiłek dla uczestników.

Opieką artystyczną Natalię objęła wychowawczyni p. Jolanta M.-B.

 

 

 

 

        

W dniu 15.05.2019 r. nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji „IV PRZERWA NA CZYTANIE”. Zorganizowane zostały kąciki czytelnicze dla uczniów, gdzie zaproszeni goście czytali utwory literackie. Wśród zaproszonych gości była Pani Dorota Herman z BCK w Brzegu, Pani Teresa Uruska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu oraz dyrektor szkoły Pani Grażyna Piaskowska. Dla ZET, I-III SP oraz dla SPDP czytaliśmy książkę „Nasza mama czarodziejka” J. Papuzińskiej natomiast dla klas IV-VIII oraz dla III G. „Kaktus, przygody wiernego psa” B. Gawryluk. Dla uczniów ZZRW „Przygody świnki Peppy” czytała bibliotekarz szkoły Anna Lechowicz-Minosora. Dzień z książką wszystkim bardzo się podobał, uczniowie zaproponowali, aby „codziennie” odbywała się „przerwa na czytanie”. Organizatorzy wzięli sobie to do serca i postarają się, aby od przyszłego roku szkolnego taka akcja odbywała się częściej.

                                                                                                  Anna Lechowicz-Minosora

                                                                                                 Renata Minosora

                                                                                                 Monika Zając

 

 

 
VIII Olimpiada Zdrowia pod hasłem: "Wiem co jem! "
 

W tym roku Olimpiada Zdrowia utrwalała wiedzę naszych uczniów na temat zdrowego odżywiania i jego zasad. Uczniowie rozwiązywali zagadki, odpowiadali na pytania, tworzyli "piramidy zdrowia" i brali udział w wyścigach. Rywalizowali ze sobą na punkty. Wygrała grupa II - ZET 1-3 b i ZET 1-3 c, drugie miejsce zajęła grupa III-  ZET 5-7 a i ZET 4-6 b, natomiast trzecie miejsce zajęła grupa I - ZET 1-3 a i klasa 2/3 SP. Gratulujemy.
 

                                                                                                          K. Tadrała, M. Pac, M. Zając

 

 

 
 

ZAPRASZAMY
 


 
DO UDZIAŁU W AKTYWNEJ PRZERWIE NA BOISKU SZKOLNYM
 
 
 

14 maja 2019 r. – Igor Lewicki uczeń  klasy VII z ogromnym powodzeniem reprezentował naszą szkołę na XXIII Wojewódzkim Konkursie Historycznym w Nysie. Rozległa wiedza w zakresie walki Polaków o III Rzeczpospolitą w latach 80-tych pozwoliła mu zajęć I miejsce w historycznych zmaganiach. W nagrodę otrzymał pamiątkowy dyplom i książkę "POCZET KRÓLÓW POLSKICH". Serdecznie gratulujemy zwycięzcy i pani Iwonie Piątkowskiej.

 

 

 
 

 

 
 

13 maja 2019 r. – Tradycyjnie i w tym roku mieliśmy silną plastyczną reprezentację w IX edycji konkursu "SAPERSKA KARTKA WIELKANOCNA", który organizowany jest przez bibliotekę Klubu I Pułku Saperów w Brzegu. Wśród 145 prac znalazło się 16 wielkanocnych kartek przygotowanych przez naszych uczniów. Nagrody zdobyli:

w kategorii klas IV - VI

Piotr Siwak z zespołu edukacyjno – terapeutycznego V – VII – II miejsce

Kacper Rupa z zespołu edukacyjno – terapeutycznego V – VII – III miejsce

opiekun plastyczny pani Jolanta Mielniczek – Boszkiewicz

 

w kategorii klas VII – VIII i gimnazjum

Kamila Foryś z gimnazjalnego zespołu edukacyjno - terapeutycznego – II miejsce

Anna Bednarczyk z gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego – wyróżnienie specjalne

opiekun plastyczny pani Anna Madeja – Godek

 

Sebastian Górniak z zespołu rewalidacyjno – wychowawczego B – wyróżnienie specjalne

opiekun plastyczny pani Iwona Piątkowska.

 

Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w kolejnej edycji konkursu za rok. Koordynatorem szkolnym konkursu była pani Anna Madeja – Godek.

 

 

 

 

10.05 2019 r. "Ze Sztuką na Ty !"

Kolejna  wizyta w Brzeskiej Galerii Sztuki w ramach realizacji wyżej wymienionego projektu edukacyjnego. Tym razem totalne zaskoczenie pracami profesora Pawła Jarodzkiego. Reakcja naszych uczniów bezcenna....

Katarzyna Tadrała

 

 

 

8.05 2019 r. - Politechnika Opolska Osobom z Niepełnosprawnościami - V edycja
Uczestniczyliśmy w zawodach sportowych i zdobyliśmy złote medale !
Nasza drużyna to : Wiktoria Bruchal (ZET 1-3 c), Wiktoria Lipińska (ZET 1-3 c), Danuta Romanowska (ZET 1-3 b), Robert Romanowski (ZET 1-3 b), Jan Pniewski (ZET 1-3 b) i Michał Romanowski (ZET 1-3 a).

Katarzyna Tadrała, Andrzej Unuczek

 

 

 

7 maja 2019 r. – Obchodziliśmy Dzień Godności i Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji na boisku szkolnym odbył się obfitujący w wiele atrakcji piknik. Uczniowie brali udział w bardzo emocjonującej zabawie, która polegała na strzelaniu do tarczy z użyciem broni do paintballu. Każdy uczestnik za swoją aktywność otrzymał pamiątkowy dyplom z rąk żołnierzy I Pułku Saperów w Brzegu, którzy przygotowali i zabezpieczali jedną z rozrywek tego dnia. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Przylesiu prezentowali sprzęt przeciwpożarowy i demonstrowali udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Jednak największą atrakcją pikniku okazało się spotkanie z alpakami. Piórko i Billy z pobliskich Młodoszowic dostarczyli uczniom i nie tylko wiele radości. Z ogromną cierpliwością poddawali się głaskaniu, przytulaniu i pozowaniu do dziesiątek zdjęć. Zwierzęta na długo pozostaną ulubionymi bohaterami naszych szkolnych imprez. Kto nie miał dość niespodzianek mógł skorzystać z rozkoszy cukierniczych piknikowego stołu, gdzie wspaniale pachniały i wybornie smakowały pieczone jabłka, ciasta kruche, biszkoptowe i inne z jabłkami oraz jabłkowe krążki w cynamonowym puchu.

Za przygotowanie pełnej rozrywek imprezy plenerowej dziękujemy zespołowi nauczania zintegrowanego oraz pani Ewie Krocz i pani Barbarze Krukowskiej wraz z uczniami z PDP A za pomoc w przygotowaniu poczęstunku.

 

 

 

 

II Turniej Piłki Nożnej dla Dzieci z niepełnosprawnością intelektualną Adwokat Cup 2019 Opole.

 

 

 

Kolonia profilaktyczno – wychowawcza w Jarnołtówku

 

W ramach działań profilaktyczno-wychowawczych uczniowie szkoły podstawowej i szkoły przysposabiającej do pracy w dniach 01.04 do 05.04. uczestniczyli w kolonii profilaktyczno-wychowawczej w Jarnołtówku. Głównym celem programu było aktywne spędzanie czasu wolnego jako alternatywa do zachowań ryzykownych. Odbyło się szereg wycieczek po Górach Opawskich, zwiedzanie Głuchołaz i Jarnołtówka oraz poznawanie ich historii i legend. Wycieczka autokarowa do Złotego Stoku i warsztaty w kopalni złota. Zajęcia rekreacyjne i sportowe (KinBall, Seagway, Alkogogle, Paintball). Rozgrywki sportowe i zajęcia na siłowni zewnętrznej.

W ramach działań profilaktycznych odbyła się „Debata o dopalaczach”, spotkanie z funkcjonariuszem policji na temat przepisów o przeciwdziałaniu przejawom demoralizacji i przestępczości wśród nieletnich oraz zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli we wszystkich formach aktywności i żalem wyjeżdżali, mając nadzieję na podobny wyjazd w przyszłym roku szkolnym.

 

 

 

5 kwietnia 2019r. kultywując tradycje wielkanocne w naszej szkole opiekun SU zorganizował zabawę plenerową pt. "W poszukiwaniu wielkanocnego zajączka". Jej uczestnikom przypomniano historię obrzędów Świąt Wielkiej Nocy i ich symbolikę.

Palma - na szczęście,

Porządki przedświąteczne - wymiatanie z domu zimy, chorób i złych mocy,

Święconka - kosz z jedzeniem to znak, że kończy się post,

Chrzan - na pamiątkę męki pańskiej, kiedy Chrystusa pojono i obmywano octem,

Chleb - ciało Chrystusa to dobrobyt,

Jajko - symbol narodzin,

Ser - pojednanie człowieka z naturą

Babka - symbol umiejętności gospodarskich

Zajączek - symbol płodności.

Na terenach zielonych wokół szkoły kicał mały zajączek i pozostawił po sobie słodkie "ślady". Uczniowie przy pięknej aurze pogodowej wyszli szukać niespodzianek. Byli szybcy poszukiwacze, którzy nazbierali sporo czekoladowych jajeczek. Ładnie podzielili się z koleżankami i kolegami. Serdecznie nagrodzono osoby, którym nie było dane znaleźć wśród zieleni.

                                                                                                                  Opiekun SU: Jolanta M.

 

 

 

Mały Olimpijczyk w Kędzierzynie Kożlu 4.04.2019 .r

 

 

 

2 kwietnia 2019 roku reprezentanci naszej szkoły tj. Piotr Mochniak, Piotr Wojtysiak, Natalia Sidło, Anna Orzeł oraz Igor Lewicki  wraz z trenerami Katarzyną Tadrałą i Andrzejem Unuczek pływali w Memoriale Jana Pawła II na pływalni w Kędzierzynie Kożlu.

 

 

 

27-03-2019 - Masaż dźwiękiem - relaks przy gongach i misach tybetańskich.

 

 

 

25 - 29.03.2019 r. - Ratujemy i uczymy ratować...

Uczniowie klasy II/ III pod kierunkiem wychowawczyni po raz kolejny zdobywali wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy w ramach programu edukacyjnego "Ratujemy i uczymy ratować" Fundacji WOŚP. Uczestnicy zajęć po tygodniu pracy zdali test sprawdzający ich umiejętności oraz otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia. 

 

 

 
Doradztwo zawodowe

 

25 marca uczniowie klasy ósmej razem ze swoimi rodzicami wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Skoroszowicach. Zwiedzano szkołę, warsztaty szkoły branżowej oraz internat. Zorganizowane zostały zajęcia z cukiernictwa a wytwory pracy zespołowej zaprezentowano rodzicom. Podczas wspólnego poczęstunku uczniowie i rodzice mieli okazje zadawać pytania dyrektorowi szkoły i nauczycielom. Uczniowie zdobyli dotkane informacje o szkolnictwie zawodowym.

Dziękujemy za zaproszenie i serdeczne przyjęcie.  

 

 

 

21 marca 2019 r. – Z radością przywitaliśmy od dawna wyczekiwaną WIOSNĘ. Z tej okazji w szkole odbył się konkurs MAM TALENT, który dostarczył wiele emocji zarówno występującym uczniom jak i całej widowni. Najwięcej jednak zadowolenia sprawił zwycięzcom: zespołowi w składzie: Ola Romanowska, Jan Pniewski i Robert Romanowski w kategorii taniec, Karolinie Adasik w kategorii śpiew i Oskarowi Bodzionemu oraz Pawłowi Wojtasiakowi w kategorii sport.

Po konkursowej rywalizacji w kolorowych przebraniach z Marzanną przyłączyliśmy się do Brzeskiego Integracyjnego Marszu ,,Przeganiamy Zimę”, który ulicami miasta przeszedł na dziedziniec Zamku Piastów Śląskich, gdzie zostaliśmy przywitani przez burmistrza miasta, starostę powiatu i dyrektora zamku. Wspólnym śpiewem, tańcami i wesołymi okrzykami ostatecznie pożegnaliśmy zimę.

Organizatorkami wiosennych atrakcji były panie Anna Krupa, Katarzyna Sikora i Katarzyna Tadrała.

 

 

14.03.2019 r. Wojewódzkie Zawody w Rzutki Dziewcząt i Chłopców w Nysie. Nasza drużyna w składzie : Laura Brudzińska, Sandra Grabowska,Natalia Sidło, Kacper Kasprzak, Łukasz Kozioł, Dawid Pyka zdobyła V miejsce.

Katarzyna Tadrała, Andrzej Unuczek

 

 

 

13.03.2019 r. - "Ze Sztuką na Ty" - Projekt Edukacyjny. Tym razem w Galerii Sztuki Współczesnej w Brzegu oglądaliśmy wystawę Huberta Bujaka "Projekt Osobisty".

PDP A, Katarzyna Tadrała

 

 

 

7 marca ZET 5-7 „A” wyjechał PKP do Opola. Celem podróży był Teatr Lalki i Aktora a w nim  sztuka pt. „ Hokus pokus, czary mary … i król”. To opowieść o przygodach Króla i innych bajkowych postaci. Przewrotny humor, gra klasycznymi motywami z bajek w zupełnie nie klasyczny sposób – są okazją do żartów, gagów i „straszenia na wesoło”.
Odwieczny baśniowy motyw – poszukiwanie wiecznej młodości – staje się znakomitą okazją do teatralnej zabawy, pretekstem do żonglerki znaczeniami i komicznymi skojarzeniami. W bajkach – jak i w teatrze, trzeba czarować i oczarowywać, płatać psikusy, kogoś nabrać i oszukać – zaczarowany świat, świat fantazji, różni się od świata zwykłych ludzi. Widzowie bawili się znakomicie podziwiając dekoracje, stroje, lalki i wesołą grą aktorów.
Jak zawsze na naszych mądrych wycieczkach zwiedzaliśmy Opole. Podziwialiśmy ratusz, rynek z dawnymi kamieniczkami, pomniki w centrum, Aleję Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki, Kościół katedralny Świętego Krzyża, budynek Poczty Polskiej,  filharmonii i zabytkowy parowóz prze dworcem kolejowym.     W naleśnikarni „Grabówka” smakowaliśmy francuskie naleśniki z truskawkami i polewą czekoladową. A wszystko to w cudownej aurze nadchodzącej wiosny. Szczęśliwi pod opieką wychowawczyni i pani Magdaleny P. wróciliśmy do szkoły.

wychowawczyni: Jolanta M.

 

 

 

 
 

Europejski Dzień Logopedy

6 marca 2019 r.

"Autyzm - porozumiewanie się łączy fragmenty w całość"

 

 

 

Konkurs logopedyczny "Moje ulubione głoski" Gazetka w holu.  

Szkolenie dla rodziców pt. "Kinesiotaping jako metoda wspierająca terapię logopedyczną.

 

Lekcja otwarta "Trening sprawności manualnej i grafomotorycznej"

 

Reazlizacja

mgr Katarzyna Skupini

mgr Patrycja Grajeta

I miejsce - Michał Romanowski

"Głoska M"

II miejsce - Wojciech Wilczek

"Głoska W"

III miejsce - Wiktoria Bruchal

"Głoska B"

Specjalne wyróżnienie dla

Zespołów Edukacyjno - Terapeutycznych

5-7 A i Gimnazjum.

   

 

 

6 marca w ZET 5-7 „A” na zajęciach w cyklu „ Poznajemy świat na smacznie” poznawaliśmy nowe nazwy i smaki owoców z różnych stron świata. Tym razem były to suszone zimnym powietrzem PITAJA, PAPAJA i ŻURAWINA. Dzieciom smaki przypadły do gustu ze wzglądu na skomasowaną słodycz w suszonych owocach i okazały się nowością. Każdego dnia w naszej szkole doświadczamy czegoś nowego.

wychowawczyni: Jolanta M.

 

 

 

W dniach 1-7. 03.2019 r. sześcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w trójstronnej wymianie młodzieży z Czech, Niemiec i Polski, która odbyła się w Bystřice nad Pernštejnem w Czechach. Podczas pobytu uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach t.j. KREATYWNOŚĆ, BREAKDANCE  i  PARCUR . Poznali malowniczą okolicę i zwyczaje panujące u naszych gospodarzy. Jedną z głównych atrakcji była wycieczka do Brna. Czas, wspólnie  spędzony był czasem nowych wyzwań, przełamaniem swoich słabości, wiary we własne możliwości, nowych doświadczeń, zabawy i przyjaźni.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Monika Zając i Katarzyna Tadrała . 

 

 

 

1 marca 2019 roku w Kubaturze w Opolu odbyło się losowanie drużyn do tegorocznego turnieju Adwokat Cup.
Nasza szkoła będzie reprezentowała zespół Borussia Dortmund.

 

 

 

27.02.2019 Mistrzostwa Województwa Opolskiego w halowej piłce nożnej szkól specjalnych.

 

 

 

26 lutego 2019 r. Na kilka dni przed końcem karnawału uczniowie PDP A i klasy VIII/III gimnazjum spotkali się w szkolnej kuchni, aby przygotować dla wszystkich chętnych uczniów i nauczycieli złociste, chrupiące faworki. Pełna zaangażowania współpraca uczniów pod opieką pani Barbary Krukowskiej i Ewy Koniecznej zaowocowała powtórką sukcesu cukierniczego z zeszłego roku. Wszyscy byli zachwyceni rozpływającymi się w ustach chrustami.

 

 

 

22 lutego uczniowie ZET 5-7 „A” obchodził 16 urodziny koleżanki z klasy - Natalii. Była moc życzeń i serdeczności. Częstowanie słodkościami koleżanek i kolegów a nawet nauczycieli uczących zespół a w finale wycieczka edukacyjna i uroczystość urodzinowa w restauracji „Brzeska”. Tam zakup wybranej ,ulubionej pizzy oraz frytek i samodzielne pod okiem wychowawczyni radzenie sobie z czynnościami dnia codziennego w sytuacji uroczystej.

                                                                                                      wychowawczyni: Jolanta M.

 

 

 

W PODZIĘKOWANIU DLA NASZYCH SPONSORÓW

 

Najmłodsi uczniowie Zespołów Edukacyjno - Terapeutycznych klas 1-3 SP, pod czujnym okiem mgr Moniki Zając, wykonali prace plastyczne, które przekażemy naszym Drogim Darczyńcom. Przyjazna dłoń czyli kolorowa "piątka" to symbol i logo Naszej szkoły. Barwne plamy tworzyli na "łapkach" sami uczniowie, odciskając ślady paluszków w wybranych kolorach farb. Prace umieszczone w ramkach wraz z dyplomami powędrują do:

 • prezesa firmy Adiuvat sp. z o.o. z Gliwic

 • właściciela firmy Komus z Brzegu

 • prezesa  firmy The Lorentz Snack World z Oławy

 • właścicielki hurtowni  OAZA z Brzegu

 • właścicielki cukierni Bombonierka z Brzegu

 • właścicielki Jubilera znajdującego się na ul. Długiej 35 w Brzegu

 • właściciela brzeskiego centrum handlowego „Marko” z Brzegu

 • członka zarządu  Banku Spółdzielczego w Brzegu

 • Członków zarządu Banku Spółdzielczego w Grodkowie z oddziałem w Łosiowie

 • firmy Nava - Trans z Brzegu

 • ZPC Otmuchów S.A

Dyrektor ZSS

Grażyna Piaskowska

 

 

 

19 lutego br. - lekcje kulinarne to oczywistość w naszej placówce. Lubimy odkrywać drogę do dorosłości zwłaszcza przez samodzielność. W ZET 5-7 „A” dla osłody pochmurnych dni uczniowie upiekli ciasto jogurtowe, którym delektowali się w miłym gronie.

wychowawczyni: Jolanta M.-B.

 

 

14 lutego 2019r. w naszej szkole odbył się Królewski Bal Walentynkowy SU i PCK. Zaproszona była cała społeczność szkoły oraz goście ze szkoły specjalnej w Oławie.

Na bal w królewskim stylu czekaliśmy wiele lat. Tańce pląsy i zabawy umilały czas królewnom i królewiczom, diabłom i piratom, kuchcikom, strażakom i innym przebierańcom. Każde przebranie zostało nagrodzone. Jak na balu przystało wybieraliśmy wspaniałych tancerzy i pary taneczne. Uczniowie na wózkach wzięli udział w wyścigach „ Formuły 1”. Był też konkurs dmuchania balonów dla szkolnych siłaczy. W trzech odsłonach odbył się „ Walentynkowy pocztylion” z masą kartek miłosnych. W przerwie na odpoczynek wszyscy raczyli się słodkim poczęstunkiem.

Królową i królem stroju królewskiego na Królewskim Balu Walentynkowym SU i PCK zostali - Magdalena Kamińska i Łukasz Kozioł.

A królową i królem balu pięknie bawiącym się, wystrojonym, roztańczonym ogłoszono „Indiankę”- Wiktorię Lipińską i „Kuchcika” Wiktora Wachowskiego.

Sponsorkami nagród dla dzieci były panie Zuzanna B., Patrycja Z., Aneta N., Katarzyna S., Justyna S., Barbara K., Jolanta M-B i PCK.

Impreza zorganizowana z inicjatywy szkolnych organizacji SU i PCK ( p. Danutę M. i Annę K.) wspierane przez p. Katarzynę T. i Magdalenę P. oraz nauczycieli dbających o bezpieczeństwo. Za co ładnie dziękuję.

                                                                                                           

Opiekun SU Jolanta M-B

 

 

 

11 lutego 2019 r. – W corocznym konkursie o Brzegu i jego historyczno – przyrodniczych walorach zwyciężyli uczniowie najstarszych klas. Najwięcej punktów zdobył Jakub Sierpiński z klasy VIII. II i III miejsce zajęły Sandra Grabowska z klasy III gimnazjum i Maria Misztal z kasy VIII.

Organizatorką konkursu była pani Iwona Piątkowska.

 

 

25.01.2019r. – ranking SU „NAS NAJLEPSI”. W tym dniu przed całą społecznością szkoły stanęli uczniowie i klasy, którzy przez okres półrocza wyróżnili się wynikami w nauce, wysoką frekwencją, działalnością na rzecz szkoły oraz aktywnością czytelniczą i kulturą w świetlicy szkolnej. W tym roku wyróżniono naszych wspaniałych honorowym miejscem na podium i nagrodami od pani dyrektor. Przyszły rok zapowiedziano wręczeniem pucharu dla najlepszego ucznia. Warto się przyłożyć, by takiego zaszczytu, jako pierwszy uczeń w szkole dostąpić!

                                                          

Opiekun SU: Jolanta Mielniczek

 

Nasi Najlepsi

 

 

 

24 stycznia 2019 r. - Uczniowie wzięli udział w XIII Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych pt. „Kolędujmy Razem” w Namysłowskim Domu Kultury i zdobyli I miejsce w kategorii jasełka. Serdeczne gratulacje dla aktorów:

Natalii Sidło,  Danuty Romanowskiej, Izabeli Romanowskiej, Roberta Romanowskiego, Jana Pniewskiego, Wiktorii Bruchal, Wiktorii Lipińskiej, Sandry Kalinki, Jessici Kiezik, Bartosza Rempały, Laury Brudzińskiej, Krzysztofa Mazur, Karolinki Adasik, Magdaleny Śrutwy, Sylwestra Soboty

Opiekunowie spektaklu: Aneta Nowak, Renata Minosora, Justyna Sas.

Podziękowania dla pani Katarzyny Tadrały i pani Ewy Gawron.

 

 

 

List dotyczący przeciwdziałania dopalaczom i bezpieczeństwa uczniów podczas ferii zimowych.

* List Głównego Inspektora Sanitarnego i Komendanta Głównego Policji do rodziców

* Baza wypoczynku zima 2018/2019

 

19 stycznia 2019 r. – Nasi aktorzy zadebiutowali na XXXIV Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych HERODY 2019 w Lewinie Brzeskim. Swoje umiejętności prezentowali w przedstawieniu jasełkowym ,,Przyjście Króla”. Tym razem nie byliśmy na podium, ale aktorzy zdobyli cenne doświadczenia i pamiątkowe nagrody. Pod opieką pań Justyny Sas, Anety Nowak i Renaty Minosory wystąpili: Natalia Sidło, Danuta Romanowska, Izabela Romanowska, Szymon Gazda, Jessica Kiezik, Karolina Adasik, Wiktoria Bruchal, Wiktoria Lipińska, Sandra Kalinka, Bartosz Rempała, Łukasz Kozioł, Robert Romanowski.

 

 

 

16 stycznia w siedzibie brzeskiego PCK odbyła się niecodzienna uroczystość przekazania 7 rowerów rehabilitacyjnych dla uczniów naszej szkoły. Sześcioro dzieci otrzymało sprzęt na własność do domów rodzinnych , jeden rower będzie służył wszystkim uczniom w szkole do zajęć ruchowych na świeżym  powietrzu. Rowery o wartości 2 380,00 zł każdy są darowizną od firmy ECO TEXTIL, która na terenie Brzegu dysponuje pojemnikami na używaną odzież. Dzięki  tej firmie i bardzo dobrej współpracy z brzeskim PCK jest to już trzeci rower dla szkoły, dwa otrzymaliśmy w sierpniu 2014 r.

Rowery umożliwiają samodzielną jazdę osobom z ograniczonymi możliwościami ruchowymi czy niepełnosprawnością sprzężoną. Są bezpieczne, trwałe i  dostarczają dużo frajdy naszym podopiecznym w pokonywaniu ich  ograniczeń. Dzieci przyjeżdżają nimi na lekcje, poruszają się po mieście z rodzicami np. pomagając im w zakupach rowerki posiadają z tyłu duży, wytrzymały kosz. Natomiast sprzęt w szkole nauczyciele wykorzystują na zajęciach wychowania fizycznego oraz zajęciach rewalidacyjnych ukierunkowanych na usprawnianie ruchowe i korygowanie wad postawy.

Mamy nadzieję na kontynuowanie współpracy tak, aby każdy potrzebujący uczeń Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu mógł zostać obdarowanym tak wspaniałym, praktycznym prezentem.

Dyrektor ZSS Brzeg

mgr Grażyna Piaskowska

 

 

 

Okres świąteczno- noworoczny to uroczy czas także podczas wycieczek ulicami miasta, gdzie przystrojone witryny sklepowe mienią się kolorowymi światełkami, postaciami w odświętnych strojach i barwnymi prezentami. Uczniowie z ZET 5-7A wybrali się na wycieczkę edukacyjną na rynek naszego miasta, by poczuć ten specyficzny klimat.

 

 

 

3 stycznia 2019 roku tuż p o zimowej przerwie świątecznej, społeczność zespołu edukacyjno-terapeutycznego 5-7 „A” powitała NOWY ROK 2019. Dbamy w klasie o pielęgnowanie tradycji i przy okazji nastania nowego roku nie zapomnieliśmy o nauce składania sobie życzeń a także o noworocznych postanowieniach. Zdrowie jest najważniejsze a cel ogólny dla wszystkich to, by dbać o higienę , zażywać ruchu, zdrowo i mądrze się odżywiać. O postanowieniach indywidualnych nie wspomnę, oby udało się je zrealizować. Tego wszystkim życzliwym w Nowym Roku życzę.

                                                                                     

   wychowawczyni: Jolanta Mielniczek

 

 

 

21 grudnia 2018 r. – Już za chwileczkę, już za momencik Wigilia. Z tej okazji w zespołach i klasach odbyły się spotkania wigilijne z udziałem uczniów, wychowawców, nauczycieli, a także rodziców. Był wspólnie przygotowany świąteczny poczęstunek, życzenia, kolędy i pełna wzajemnej życzliwości atmosfera.

 

 

20 grudnia uczniowie wzięli udział w Integracyjnym Przeglądzie Jasełek, który miał miejsce w Strzelińskim Domu Kultury. Podczas konkursu zaprezentowali inscenizację bożonarodzeniową pt „Przyjście Króla”. Aktorzy skradli serca jur i zdobyli Grand Prix Nagrodę Starosty Powiatu Strzelińskiego. Występujący: Natalia Sidło, Danuta Romanowska, Izabela Romanowska, Robert Romanowski, Jan Pniewski, Szymon Gazda, Karolina Adasik, Laura Brudzińska, Krzysztof Mazur, Wiktoria Bruchal, Anna Bednarczyk, Jessica Kiezik, Magdalena Śrutwa, Sylwester Sobota. 

Dziękujemy za pomoc p. Zuzannie Barańskiej i p. Katarzynie Tadrale.

J.S. i A.N.

 

 

 

18 grudnia 2018 r. – Na kilka dni przed świętami mogliśmy poczuć bożonarodzeniową atmosferę dzięki inscenizacji jasełkowej ,,Przyjście Króla”, przygotowanej przez grupę uczniów pod opieką pani Justyny Sas, pani Anety Nowak i pani Renaty Minosory.

Opowiada ona o wewnętrzne przemianie Natalii, głównej bohaterki, która przygotowuje się na spotkanie z Jezusem. Przeplatające się w przedstawieniu wątki współczesne z tradycyjnymi zwracają uwagę widza ku betlejemskiej stajence, prostocie i radości. Punktem kulminacyjnym było wykonanie przez uczennicę klasy VIII Magdę Śrutwę kolędy ,,Cicha Noc” w Polskim Języku Migowym. Wspaniałą grę aktorską zaprezentowali: Natalia Sidło, Danuta Romanowska, Izabela Romanowska, Robert Romanowski, Jan Pniewski, Szymon Gazda, Karolina Adasik, Laura Brudzińska, Krzysztof Mazur, Wiktoria Bruchal, Anna Bednarczyk, Jessica Kiezik, Bartosz Rempała, Wiktoria Lipińska, Sandra Kalinka, Magdalena. Operatorem efektów świetlnych był Sylwester Sobota.

 

 

 

18 grudnia 2018 roku tuż przed świętami uczniowie ZET 5-7 „A” z wychowawczynią udali się zdobywać nowe umiejętności- obsługę bankomatu kartą. Wszyscy obawiali się tych działań, choć to już kolejna taka lekcja. Pomocą zawsze służy pani wychowawczyni i pani z banku, do której zawsze można się zwrócić z pytaniem a także z prośbą o pomoc w wykonaniu operacji. Tego dnia bankomat wielokrotnie wypłacił każdemu dużo banknotów, jednak wszystkie znalazły miejsce w jednym portfelu. Ćwiczymy tę umiejętność, w dorosłym życiu zapewne przyda się nie tylko przed świętami. 

                                                                                       

 wychowawczyni: Jolanta Mielniczek

 

 

 

Natalia Augustyn z klasy ZRW b  zdobyła pierwsze miejsce w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci Specjalnej Troski organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Praszce przy współpracy  Starostwa Powiatowego w Oleśnie. Konkurs był zatytułowany ”Moja Rodzina w Kolorach Świata”. Dziewczynka wykonała pracę na zajęciach pod kierunkiem nauczycielki  Iwony Dereń. Praca była zainspirowana barwnymi liśćmi jesiennymi. Dziewczynka malowała liście farbą w wybranym  przez siebie kolorze i z pomocą nauczyciela odbijała je na kartce . Tak powstała pełna kolorów praca przedstawiająca Natalkę z mamą i tatą.  Praca dziewczynki została umieszczona w kalendarzu wydanym przez organizatorów  konkursu. Za zajęcie pierwszego miejsca Natalka otrzymała dyplom, kalendarz  oraz wielkiego pluszowego pieska, do którego od razu przytuliła się.

Iwona Dereń

 

 

2018-12-17 - Występ dla Pracowników Starostwa Powiatowego w Brzegu.

 

 

Rok 2018 kończymy kolejną ważną zmianą w wyglądzie naszej szkoły. Na miejsce starego, betonowo - siatkowego płotu i bramy wjazdowej, która nie spełniała norm i była zbyt wąska, mamy nowoczesne, estetyczne i trwałe ogrodzenie.  Nowa elewacja zyskała tym samym  główną oprawę od strony ulicy Mossora  czyli  frontu budynku. Po demontażu zniszczonego ogrodzenia postawiono metalowy płot z ozdobnych paneli, ocynkowanych ogniowo i pomalowanych proszkowo. Zamontowano przesuwną bramę wjazdową o szerokości 5 metrów, która umożliwi swobodny i bezpieczny wjazd busów z niepełnosprawnymi uczniami na wózkach. Wiosną planujemy nasadzenia roślin ozdobnych od strony ulicy, które ozdobią nasze główne wejście.

W roku 2019 podejmiemy kolejne działania, aby pozyskać fundusze na dalszą rewitalizację przestrzeni wokół budynku oraz remonty klas i gabinetów.

Dyrektor

Zespołu Szkół Specjalnych

mgr Grażyna Piaskowska

 

 

 

13 grudnia 2018 r. – Jedenasty raz w ramach akcji ,,CHOINKA NADZIEI” odwiedziliśmy DDPS w Brzegu z bożonarodzeniową choinką, prezentami i świątecznymi życzeniami. Uczniowie w rytmie góralskich pastorałek dzielili się radosną nowiną z narodzin Pana i wręczyli podopiecznym własnoręcznie wykonane aniołki. Jak zawsze spotkanie było pełne wzruszeń i zachwytu ze strony oglądających.

Ze stroikiem i życzeniami odwiedziliśmy również pracowników, mieszczącego się w tym samym budynku, Oddziału PCK, który wpiera różnorodnymi działaniami naszych uczniów i ich rodziny.

Koordynatorem akcji w ramach szkolnych działań wolontariatu była pani Anna Krężel, którą wpierały panie Anna Krupa i Danuta Maciejowska.

Serdecznie dziękujemy za ufundowanie choinki panu Kazimierzowi Kulasowi.

 

 

 

11 grudnia 2018 r. – Cała społeczność uczniowska na zaproszenie Brzeskiego Stowarzyszenia Chorych na SM i Warsztatów Terapii Zajęciowej wzięła udział w spotkaniu integracyjnym przy muzyce z animatorem. Bawiliśmy się wspaniale z uczniami szkoły integracyjnej i uczestnikami warsztatów w towarzystwie wolontariuszy z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu. Były tańce, konkursy, słodki poczęstunek, a na koniec świąteczne prezenty. Spotkanie współfinansowała Gmina Brzeg w ramach projektu społecznego RAZEM ŁATWIEJ. Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie. Koordynatorem wyjścia była pani Katarzyna Sikora.

 

 

 
 
7.12.2018 r.
Podziękowania dla "Restauracji Brzeskiej"
Jak co roku Właściciele wyżej wymienionej restauracji byli fundatorami nagrody dla zwycięzców Mistrzostw Szkoły w Ringo. Ugościli nas hojnie i serdecznie.  Dziękujemy "Wielkie Serce".

Uczniowie Naszej Szkoły

 

 

 

7.12.2018 r.

"Ze sztuką na Ty"

Kolejna wizyta uczniów PDP A w Galerii Sztuki Współczesnej w Brzegu. Tym razem podziwialiśmy prace malarskie Michała Marka, wystawione pod nazwą"Namiot".

Katarzyna Tadrała

 

 

6 grudnia 2018 r. – Z niecierpliwością młodsi, starsi i całkiem dorośli uczniowie oczekiwali wizyty starszego pana z siwą brodą i z workiem prezentów. Tym razem  świętym Mikołajem okazał się młody mężczyzna bez brody w osobie księdza Daniela Solarza z Parafii pw. św. Mikołaja. Swoją wizytą sprawił wszystkim ogromna radość. Każdy uczeń otrzymał paczkę pełną słodyczy, które przygotowane zostały przez Radę Rodziców. Ich zawartość zawdzięczamy hojności sponsorów:

- Zarządowi Banku Spółdzielczego w Brzegu i w Grodkowie z filią w Łosiowie,

- Pani Beacie Dziedzic z ZPC Otmuchów S. A.,

- Pani Irenie Kowalskiej z Hurtowni ,,Oaza”,

- Pani Ewie Jakubek – Iwanków z Cukierni Bombonierka,

- Panu Andrzejowi Brzezińskiemu z firmy ,,Komus”,

- The Lorenz Bahlsen Snack – World Sp. z o.o. ze Stanowic.

Za otwartość i pomoc serdecznie dziękujemy.

Mikołajkowe spotkanie przygotował i koordynował zespół nauczania zintegrowanego.

 

 

 

5 grudnia 2018 r. – Gwiazdy, gwiazdki, gwiazdeczki zaświeciły na tegorocznej dekoracji świątecznej, która już pojawiła się na szkolnym holu za sprawą pani Anny Krężel i pani Barbary Krukowskiej. Małe i duże elementy dekoracyjne wykonane zostały przez wszystkie zespoły klasowe, edukacyjno – terapeutyczne i rewalidacyjno – wychowawcze pod opieką wychowawczyń.

 

 

 

5 grudnia 2018r. to ostatni dzwonek na przygotowanie się do wizyty świętego Mikołaja w murach naszej szkoły. Rokrocznie uczniowie Samorządu Uczniowskiego i chętni kandydaci  stroją choinkę w holu szkoły. Choinka jest duża, jej igiełki kłują dłonie, ozdoby bardzo różnorodne. To nie taka prosta sprawa. Zadanie wykonane i Pan woźny Waldemar może podłączyć kolorowe światełka.

                                                          

opiekun Samorządu Uczniowskiego: Jolanta M.

 

 

 

4.12.2018 r.
VII MISTRZOSTWA SZKOŁY W RINGO
W tym roku zawody odbyły się w dwóch kategoriach: ZET - PDP i SP - GIM. Zawodnicy grali systemem każdy z każdym. 
Oto wyniki:
I miejsce w kategorii ZET - PDP : Natalia Sidło, Paulina Zakrzewska, Daniel Kozioł, Paweł Siwak, Piotr Siwak
I miejsce w kategorii SP - GIM  : Sandra Grabowska, Dawid Pyka, Sylwester Sobota
II miejsce w kategorii ZET - PDP : Anna Orzeł, Paulina Znamiec, Przemysław Goruk, Piotr Mochniak, Andrzej Morel
II miejsce w kategorii SP - GIM : Jakub Inglot, Michał Mojzyk, Jakub Sierpiński, Paweł Wojtysiak, Piotr Wojtysiak
III miejsce w kategorii ZET - PDP : Anna Bednarczyk, Michał Buczyk, Łukasz Kozioł, Dominik Miśkowski, Tomasz Skowroński
III miejsce w kategorii SP - GIM : Laura Brudzińska, Alex Kołodziejczyk, Krzysztof Mazur, Krzysztof Winiarski, Patryk Zapotoczny

Katarzyna Tadrała, Andrzej Unuczek

 

 

 

Dnia 3 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w „Festiwalu Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych” w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Zespół Muzyczny w składzie: Natalia Sidło, Piotr Mochniak, Robert Romanowski, Krzysztof Mazur, Laura Brudzińska, Tomasz Skowroński reprezentował naszą szkołę w kategorii muzyka. Impreza odbyła się  w  niezwykle przyjaznej atmosferze. Pełni niezapomnianych wrażeń dojechaliśmy komunikacją PKP do domu. Opiekę nad wycieczką sprawowały panie: Anna Krupa i Katarzyna Sikora.

 

 

 

W dniu 29 listopada  uczniowie z Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych 1-3 A,B i C obchodzili "Dzień Kredki". Na początku dzieci „zamieniły” się w kredki – ubrały kolorowe bluzki oraz czapeczki. Kredki wykorzystaliśmy do rysowania i kolorowania, jak również do zabaw ruchowych. Ponadto utrwaliliśmy nazwy kolorów i układaliśmy wzory. Zajęcia zakończyliśmy malowaniem twarzy oraz tańcem w rytm piosenki "Kolorowe Kredki". Nie wiadomo kiedy, szary listopadowy dzień pomalowaliśmy na niebiesko, żółto, czerwono, zielono i pomarańczowo. Serdecznie dziękujemy przybyłym rodzicom za uczestnictwo w zajęciach.

Monika Pac, Magdalena Załugowicz-Mosoń

 

 

 

26 – 30 listopada 2018 r. - Uczniowie klasy II-III z inicjatywy wychowawczyni, pani Anny Krężel wzięli udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjno – Profilaktycznym ,,DZIEL SIĘ UŚMIECHEM”. Uczestnicy pod okiem Super Wiewiórki, przewodniczki po świecie pięknego uśmiechu, poznawali zasady i zalety dbania o swoje zęby. Wspólnie z pielęgniarką szkolną uczyli się prawidłowego szczotkowania zębów, korzystając z zestawów do higieny jamy ustnej, otrzymanych od opiekuna szkolnego koła PCK pani Danuty Maciejowskiej. Za swoją aktywną postawę w czasie zajęć uczniowie otrzymali członkowskie legitymacje Klubu Wiewiórki PCK.

 

 

 

,,Andrzeju, Andrzeju jaką dla nas wróżbę masz..." – w dzień imienin Andrzeja uczniowie zespołu rewalidacyjno – wychowawczego B i C uczestniczyli w spotkaniu z wróżbami. Z ogromnym zainteresowaniem losowali imiona swoich przyszłych wybranek i wybraków, przekuwali serce z imionami, brali udział w wyścigu butów i lali wosk, odczytując swoją przyszłość. Wspólnie spędzony czas zakończyli słodkim poczęstunkiem. Organizatorkami andrzejkowych atrakcji były panie Iwona Piątkowska i Katarzyna Sikora.

 

 

Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły  na zaproszenie Kreisau-Initiative e.V. brali udział w projekcie BUDUJEMY MOSTY podczas MIĘDZYNARODOWEGO SPOTKANIA MŁODZIEŻY w Krzyżowej w dniach 24-30.11.2018r.
W ciągu tygodnia poznali  tradycje i zwyczaje panujące u naszych przyjaciół z Czech, Ukrainy oraz Niemiec, z którymi spędzili ten wspaniały czas. Wspólnie uczestniczyli  w warsztatach rzeźbiarskich, teatralnych oraz kreatywnych podczas których zostały wykonane ozdoby świąteczne. Wspólne spotkania, gry i zabawy integracyjne, dyskoteki jak i wieczór talentów pozwoliły na lepsze poznanie się i przełamanie barier nie tylko językowych.

Organizatorem i opiekunem podczas wyjazdu była pani Monika Zając.

 

 

 

29 listopada 2018 roku młodzież naszej szkoły bawiła się na „ Andrzejkach SU” . To jedyna popołudniowa impreza w roku szkolnym i zawsze przygotowań jest dużo. Jednak powtarzalność czyni sprawy o wiele łatwiejsze niż czasem można się spodziewać. Uzgodnienie z Panią Ewą M. organizacji zamknięcia szkoły i włączenia alarmu bezpieczeństwa to tylko miła formalność. Robienie zakupów z najstarszymi uczniami to wspaniała zabawa. Widać, że zakupy to specjalność Sylwestra S. Przygotowanie gościnnego stołu wszystkie klasy trenują przy każdej nadarzającej się okazji. Inicjatywa, organizacja, nadzór, dobra rada, muzyka i niewielka pomoc to zadanie opiekuna imprezy. Sprzęt grający przygotowuje Pani Ania K. z członkami samorządu a dysko-błyski użyczył nam nasz absolwent Patryk S. Bawić się wszyscy lubią i potrafią. O wychowawcach sprawujących pieczę nad bezpieczeństwem młodzieży nie wspomnę. Tak jak pani Iwonka P., Gosia L., Ania M-G i organizator imprezy to nikt z uczniami na disco-andrzejkach nie balował.

Sympatyczną wizytą zaskoczyła wszystkich Pani Ewa K. mama Adriana K. z koszykiem jabłek i ciastek oraz zasponsorowanymi przez restaurację „ Brzeska” pizzami.

              Dziękuję za udaną współpracę.

opiekun Samorządu Uczniowskiego: Jolanta Mielniczek

 

 

 

29 listopada 2018 r. – Uczniowie klasy V Krzysztof Winiarski i Patryk Zapotoczny oraz Jakub Inglot z klasy VII i Magdalena Śrutwa z klasy VIII reprezentowali naszą szkołę w konkursie plastycznym ,,Czysty las – zasady zachowania w lesie”, którego organizatorami byli: Zarząd LOP Oddział w Brzegu, Nadleśnictwo Brzeg i Biuro Urządzania Lasów i Geodezji Leśnej. Zadaniem uczestników było wykonanie plakatu nawiązującego do treści konkursowego hasła. Prace Patryka Zapotocznego i Jakuba Inglota zostały wyróżnione przez jury. Koordynatorkami konkursu były pani Anna Pieleszek i pani Patrycja Zamasz.

 

 

 
29.11.2018 r.
STOP DOPALACZOM !!!!
W naszej szkole odbyło się spotkanie młodzieży z terapeutą uzależnień panią Agnieszką D. Tematem spotkania były dopalacze i ich wpływ na organizm młodego człowieka.

Zespół profilaktyczno - wychowawczy

 

 

26 listopada 2018 r. – Zakończyliśmy kolejną edycję akcji ,,GROSIK DLA PSIAKA”. Tym razem przebiegała ona pod hasłem ,,Ciepły dom dla milusińskich” i miała na celu wspomóc zwierzęta z brzeskiego przytuliska w przetrwaniu zbliżającej się zimy. Jak zawsze zbiórka pieniędzy i rzeczy dla psów zakończyła się sukcesem. Dzięki ogromnej hojności uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły zebraliśmy 177 zł i 47 gr. oraz kołderki, ubrania i środki do pielęgnacji. Pani Anna Madeja Godek, koordynator akcji przekazała nasze wsparcie finansowe i rzeczowe pani Lidii Kicie z Brzeskiego Towarzystwa Miłośników Zwierząt. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i zapraszamy do udziału w wiosennej zbiórce.

 

 

23 listopada 2018 r. – Uczniowie zespołów edukacyjno – terapeutycznych i rewalidacyjno – wychowawczych, klasy II/III oraz SPDP wzięli udział w szkolnych obchodach Dnia Pluszowego Misia. Spotkanie zaczęło się od krótkiej prezentacji ,,Skąd się biorą misie?”. Następnie misiowy korowód rozpoczął w świetlicy szkolnej zabawę przy muzyce. Były tańce i piosenki z głównym bohaterem dnia. Dla chętnych uczestników zabawy przygotowana została misiowa fotościanka, a na zakończenie wszyscy uczestnicy misiowego dnia odpoczywali przy projekcji filmu ,,Sezon na misia”.

Misiowe atrakcje przygotowały panie Anna Krupa i Katarzyna Sikora.

 

 
Na zajęciach poczuliśmy się jak w prawdziwym SPA. Otaczała nas muzyka relaksacyjna i zapach aromatycznych olejków. Uczennice chętnie poddawały się zabiegom i masażom twarzy i dłoni.

kosmetyczki i masażystki :
Katarzyna Tadrała   Iwona Przybysz

 

 

 

W dniu 15 listopada uczniowie z Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych 1-3 A,B i C uczestniczyli w zajęciach, których przewodnim tematem był makaron. Na początku zajęć dzieci wysłuchały wiersza pt: „Makaron” W. Chotomskiej, dzięki któremu od razu wiedziały o czym będą zajęcia. Następnie poznały różne rodzaje makaronów - ich wygląd oraz zastosowanie. Dowiedziały się gdzie na mapie znajdują się Włochy i jak wygląda flaga kraju słynącego na całym świecie z makaronu. Podczas zajęć uczniowie segregowali makaron oraz wykonali korale z makaronu. Na zakończenie zajęć na dzieci czekała niespodzianka - makaron z serem, który bardzo szybko zniknął z talerzy. Makaronowe pyszności przygotowała p. Zuzia Barańska. Na zajęciach mieliśmy okazję gościć mamę jednego ucznia p. Martę Wachowską, której dziękujemy za przybycie.

Magdalena Załugowicz - Mosoń
Monika Pac

 

 
Doradztwo zawodowe

 

14 listopada uczniowie klas 7 i 8 szkoły podstawowej, klasy 3 zespołu edukacyjno - terapeutycznego z gimnazjum oraz szkoły przysposabiającej do pracy uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Kluczborku. Zwiedzano szkołę i internat. Poznano warunki nauki, możliwości odbywania praktycznej nauki zawodu i zamieszkania w internacie. Młodzież uczestniczyła w zajęciach z cukiernictwa oraz gospodarstwa domowego i cukiernictwa. Później nastąpiła degustacja wspólnie przygotowanych potraw. Wszystkie zajęcia odbywały się w miłej, serdecznej atmosferze. Uczniowie poszerzyli wiadomości na temat szkolnictwa zawodowego i zawarli nowe znajomości.

Dziękujemy za życzliwe przyjęcie.  

 

 

 

VIII BIEG NIEPODLEGŁOŚĆI

Nasza szkoła jak co roku wzięła udział w Biegu Niepodległości. W tym roku była to wyjątkowa setna rocznica obchodów tego święta. Oto nasi zawodnicy: Karolina Zielińska, Przemysław Goruk, Przemysław Kownacki, Katarzyna Sikora i Katarzyna Tadrała.

 

 

9 listopada 2018 r. – ,,100 lat Polsko!” te urodzinowe życzenia były motywem przewodnim uroczystości, która odbyła się w naszej szkole z okazji przypadającej 11 listopada okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obejrzeliśmy prezentację z najważniejszymi wydarzeniami z przeszłości naszego kraju, uczniowie recytowali wiersze i zaprezentowali ekspresję ruchową w czasie, której budowali biało – czerwony mur. Punktem kulminacyjnym urodzinowego spotkania był wjazd na scenę piętrowego tortu w barwach narodowych z płonącymi fajerwerkami. O godzinie 11.11 zaśpiewaliśmy wspólnie hymn, biorąc w ten sposób udział w ogólnopolskim biciu rekordu w śpiewaniu czterozwrotkowego Mazurka Dąbrowskiego.

Uroczystość zakończyliśmy puszczaniem do nieba biało – czerwonych balonów z życzeniami dla Polski, które przez ostatni tydzień klasy i zespoły uczniowskie wpisywały na przygotowaną w holu tablicę.

Inicjatorem i organizatorem uroczystości był zespół dydaktyczny w składzie: pani Iwona Dereń, pani Ewa Konieczna, pani Alicja Kruczkowska, pani Anna Krupa, pani Danuta Maciejowska, pani Iwona Piątkowska, pani Anna Kapuścińska - Pieleszek i pan Jacek Śliszewicz. Pokaz balonów z życzeniami przygotował zespół nauczycieli nauczania zintegrowanego. Serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu dekoracji i urodzinowego tortu uczniom z SPDP A i pani Barbarze Krukowskiej oraz pani Monice Zając.

 

 

8 listopada 2018 r. – Już po raz ósmy najmłodsi uczniowie mogli się przekonać, że ,,Śniadanie daje moc”, biorąc udział w programie, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce przez edukację i promocję zasad prawidłowego żywienia.

Pod opieką wychowawczyń dzieci z klasy II – III i zespołów edukacyjno – terapeutycznych I – III A i B przygotowywały zdrowy, smaczny i pięknie wyglądający najważniejszy posiłek każdego dnia w Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Koordynatorem programu jest pani Anna Krężel.

 

 

 

 

8 listopada 2018 r. - W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie gimnazjum i starszych klas szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie na temat patriotyzmu i symboli narodowych. Pisząc test, musieli wykazać się wiedzą historyczną i kompetencjami obywatelskimi. Największy sukces odnieśli: Sandra Grabowska, Przemysław Kownacki i Maria Misztal, zajmując I, II, i III miejsce. Organizatorem konkursu była pani Iwona Piątkowska.

 

" ZE SZTUKĄ NA TY"
Uczniowie PDP A pod opieką Katarzyny Tadrały udali się do Galerii Sztuki Współczesnej w Brzegu na wystawę Endemit 2 (reminiscencje strukturalne) Moniki Aleksandrowicz.

 

 

„Opolski Bieg Belfra dla Niepodległej” w Grodkowie - Brzeg24.pl

 

 

W tym roku, po raz jedenasty uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się  podczas XI Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Osób z Niepełnosprawnościami „Jesteśmy tu”. Tegoroczne przesłuchania odbywały w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Brzegu.  Zespół wokalno- taneczny naszej szkoły w składzie: Piotr Mochniak, Natalia Sidło, Laura Brudzińska, Robert Romanowski, Krzysztof Mazur, Piotr Wojtysiak, Tomasz Skowroński  wywalczył zaszczytne I miejsce, a także nagrodę specjalną Organizatora Festiwalu. W tym roku królowały przeboje lat 80 - tych. Zaprezentowaliśmy piosenkę z bajki „Smerfy”. Mogliśmy również podziwiać występ zespołu tanecznego, który zadziwiał doznaniami estetycznymi wykonywanego tańca.  Wszystkim artystom serdecznie gratulujemy sukcesów.  

Anna Krupa, Katarzyna Sikora

 

 

 

Nowa elewacja  szkoły potrzebowała dodatkowych elementów z zakresu bezpieczeństwa, informacji i promocji. Budynek doposażono w nowoczesne oświetlenie, promocyjny wielkoformatowy napis  z nazwą jednostki oraz tablice urzędowe z godłem. Kilka dni temu zakończył się montaż energooszczędnych , ledowych  reflektorów zewnętrznych wraz z dzwonkami szkolnymi. Zwiększy się dzięki temu bezpieczeństwo terenu wokół szkoły po zmroku. Mamy też nowe tablice urzędowe z nazwami szkół , wchodzącymi w skład zespołu wraz z godłem państwowym. Wyróżniamy się także promocyjnym, wielkoformatowym napisem na frontowej ścianie szkoły z naszym znakiem promocyjnym "kolorową dłonią" czyli przyjazną "piątką".

Goście znajdą nas teraz przy ulicy Mossora bez trudu.

Zapraszamy w nasze progi codziennie w godz. od 8 do 15.

 

Dyrektor ZSS w Brzegu

 

 

 

11 października 2108 r. – W ramach szkolnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości najstarsi uczniowie w liczbie 29 osób wzięli udział w wycieczce do kina OH w Oławie i obejrzeli najnowszą filmową adaptację książki Arkadego Fiedlera DYWIZJON 303.

Organizatorem wyjazdu była pani Ewa Konieczna. Uczniami opiekowali się: pani Małgorzata Lenartowicz, pani Iwona Piątkowska, pani Patrycja Zamasz i pan Jacek Śliszewicz.

 

 

 

10 października uczniowie klasy ZET 1-3 C wraz z wychowawczynią oraz opiekunką panią Zuzanną Barańską wybrali się na wieś. Dzień zaczęliśmy od zdrowego śniadania, na które zjedliśmy świeże jajka od wiejskich kur. Następnie udaliśmy się na wiejskie podwórko, na którym przywitaliśmy się z krowami, świniami, królikami oraz kurami. Wybraliśmy się również do sadu i ogrodu warzywnego, gdzie zebraliśmy owoce i warzywa dla naszych wiejskich zwierząt.  Poznaliśmy także sprzęty rolnicze oraz dowiedzieliśmy się z czego robi się chleb. Dopisała nam piękna, jesienna pogoda, a my choć troszkę pobrudzeni, wróciliśmy bardzo zadowoleni.

Wychowawczyni  Monika Pac

 

 

 

Zespół rewalidacyjno – wychowawczy B i C ponownie spotkał się na wspólnych zajęciach pod opieką pani Iwony Piątkowskiej i Katarzyny Sikory. Tym razem wekowali warzywa na zimę. Obierali i ścierali na tarce marchewkę, pietruszkę i seler. Następnie warzywną mieszanką napełniali słoiki, bo ,,trzeba przygotować już zapasy na zimowe ciężkie czasy”.

 

 

 

W ramach zajęć wychowania fizycznego klasa I-III ZET „C” wybrała się ostatnio do parku. Uczniowie pogimnastykowali się zbierając liście, kasztany, żołędzie i klonowe „noski”. Przy okazji przypomnieli sobie nazwy niedawno poznanych drzew oraz ich owoców.  Z zebranych darów dzieci ułożyły jesienną mandalę.

 

Wychowawczyni  Monika Pac

 

 

 

Uczniowie zespołu rewalidacyjno – wychowawczego B i C wzięli udział w zajęciach integracyjnych, których głównym bohaterem był ziemniak.

Wszyscy wiemy, że z ziemniaków można robić wiele smacznych potraw: placki, kopytka, nadzienie do pierogów. Ale żeby stempelki? Tak, tak. Dzieci tworzyły różne wzory i słuchały wierszyków o ziemniakach: ,,Wszyscy jedzą kartofelki, a my robimy z nich stempelki. Ziemniaczki, ziemniaczki stemplowane, kolorowe szlaczki." Spotkanie przygotowały pani Iwona Piątkowska i pani Katarzyna Sikora.

 

 

 

Jesień w ZET 5-7 „A” zaczęła się od współpracy dzieci i rodziców ze szkołą. Mały stragan w klasie zaopatrzyli chętni rodzice uczniów. Mama Kacpra Alicja przyniosła paprykę, buraka, ziemniaki, pora, selera, marchew i pietruszkę z przydomowego ogródka. Natalia przyniosła uzbierane przez rodziców w ogrodzie dziadka orzechy włoskie. Paweł nazbierał żołędzi w parku miejskim będąc na spacerze z mamą. A kasztany cała grupa uczniów zbierała na przerwie na boisku szkolnym. Pozostałe dary jesieni pani Jola wychodowała na działce lub dostała od przyjaciół. Wszystkie bardzo pomocnie służyły w lekcjach poglądowych.

                                                Wychowawczyni Jolanta Mielniczek - Boszkiewicz

 

 

 
10.10.2018 r.
 
Opolski Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych
 

Zawodnicy sekcji sportowej Słoneczka uczestniczyli w konkurencjach MATP w Okrąglaku w Opolu. Odlądali pokaz judo. Udzielali wywiadów dla telewizji i radia. Na koniec wszyscy uczestnicy zawodów wspólnie się bawili wraz z towarzyszącymi im wolontariuszami.


 

                                                                                     K. Tadrała, A. Unuczek

 
9.10.2018 r.
 
Higiena osobista ucznia przed i po wysiłku fizycznym - spotkanie z pielęgniarką szkolną
 

W ramach działań profilaktycznych i wychowawczych Zespół Edukacyjno - Terapeutyczny 5-7 odbył pogadankę z pielęgniarką na temat higieny osobistej. Zweryfikowano stan ich strojów sportowych i wytyczono zakres działań mających na celu utrwalanie zachowań higienicznych.


                                        

                                                                                                 Katarzyna Tadrała

 

4 października 2018 r. – ,,Witaj szkolna przygodo!” pod takim hasłem odbyła się tegoroczna uroczystość pasowania na ucznia. Bohaterowie dnia odbyli rejs statkiem, który rozpoczął ich szkolną przygodę od złożenia ślubowania w obecności społeczności uczniowskiej, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości. Pasowania zgodnie z tradycją dokonała Pani Dyrektor Grażyna Piaskowska, która równocześnie wyraziła radość z przybycia w progi naszej pięknie odnowionej szkoły przedstawicieli władz powiatu i miasta.

W tym roku na nasze zaproszenie odpowiedział Starosta Powiatu Brzeskiego Pan Maciej Stefański, Dyrektor Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Brzegu Pani Barbara Sadkowska - Jakubów, Przewodnicząca Rady Miejskiej Brzegu Pani Barbara Mrowiec oraz przedstawicielki Wydziału Oświaty i Sportu zastępca naczelnika Pani Alina Grochalska i inspektor Pani Edyta Kowalska. Goście byli zachwyceni umiejętnościami artystycznymi uczniów i wyrazili uznanie dla pracy nauczycielek, które wspólnie z podopiecznymi przygotowały uroczystość.

Przybyłym przedstawicielom władz serdecznie dziękujemy za uświetnienie swoją obecnością naszej uroczystości.

Za przygotowanie części artystycznej spotkania, scenografii i strojów artystów dziękujemy paniom: Annie Krężel, Annie Krupie, Annie Lechowicz – Minosorze, Małgorzacie Lenartowicz, Monice Zając i Patrycji Zamasz.

 

 

 

2 października klasowi bliźniacy Piotr i Paweł ZET 5-7 „A” obchodzili 14 urodziny. Na poczęstunek mama kupiła im czekoladki. Koleżanki i koledzy składali im serdeczne życzenia, obsypywali buziakami i uściskami. Następnie wspólnie uczniowie nakryli do stołu a pani Jola zamówiła dwie pizze i poczęstowała dzieci świeżym sokiem z winogron i jabłek. Gościna była przednia, a uczniowie starali się przypomnieć sobie zasady kulturalnego zachowania się przy stole. Takie klasowe  „przyjemne z pożytecznym”.

Wychowawczyni Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz

 

 

 

27 września grzeczni uczniowie z ZET 5-7 „ A” i PDP „A” oraz chętni uczniowie pojechali pociągiem do Opola na wycieczkę do TVP 3. Pani Ania z opolskiej telewizji poprowadziła interesujące warsztaty dla młodych gości Każdy mógł przejrzeć scenariusz programu. Tomek został prowadzącym telewizję śniadaniową, Ania chciała być kierownikiem planu - pilnowała porządku i robiła „ klapsy”. Operatorów kamer było wielu. Piotr uświetnił telewizyjną zabawę występem przed kamerami, zaśpiewał piosenkę. Dzieci zwiedziły wszystkie ważne pomieszczenia i obejrzały profesjonalny sprzęt telewizyjny. Każdy choć przez chwilę był mistrzem ceremonii. Zabawa była doskonała.

W ten pogodny dzień grupa zwiedziła jeszcze dworzec PKP w Opolu, opolską Katedrę Świętego Krzyża, rynek z ratuszem, kamieniczkami, pomnikami i Aleją Gwiazd Polskiej Piosenki. W naleśnikarni  „ Grabówka” smakowaliśmy naleśniki z truskawkami i czekoladą. Spacerowaliśmy Opolską Wenecją  podziwiając uroki miasta. Na moście zakochanych pary sympatyzujące mogły zawiesić kłódkę z imionami i chętnie robiły sobie zdjęcia pamiątkowe. Dużo niezapomnianych wrażeń na dobry początek nauki w nowym roku szkolnym dostarczyła wszystkim ta mądra wycieczka. Opiekowały się uczniami p. Justyna Sas i organizator wyjazdu p. Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz oraz niezawodne mamy Natalii p. Joanna Sidło i Kacpra p. Alicja Rupa.

                                                                                            JMB

 

 

26 września 2018 r. - Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcji demokracji, wybierając Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Zanim doszło do wyborów mieli okazję poznać sylwetki kandydatów i ich programy na szkolnym wiecu wyborczym. W wyniku demokratycznego głosowania Przewodniczącym został uczeń klasy I SPDP Piotr Mochniak, któremu życzymy sukcesów w pracy na rzecz swoich wyborców.

Lekcję demokracji przygotowały i prowadziły pani Jolanta Mielniczek – Boszkiewicz oraz pani  Iwona Piątkowska.

 

 

 

21 września 2018 r. – Już dwudziesty piąty raz wzięliśmy udział w międzynarodowej akcji "Sprzątania Świata". Tradycyjnie zaopatrzeni w ochronne rękawice i worki zbieraliśmy śmieci wokół budynku szkolnego. Rozwiązywaliśmy również zadania dotyczące wiedzy o segregowaniu odpadów, recyklingu, biodegradacji w formie krzyżówek, kolorowanek, uzupełnianek, odgadywania haseł. Organizatorkami akcji były pani Anna Pieleszek – opiekun LOP i pani

 

Jolanta Mielniczek – Boszkiewicz – opiekun Samorządu Uczniowskiego.

 

 

 

20 września 2018 r. - Klasy VIII i III gimnazjum, w ramach lekcji biologii, geografii oraz chemii odwiedziły Miejską mechaniczno - chemiczno - biologiczną Oczyszczalnię Ścieków w Brzegu. Dzięki uprzejmości Prezesa PWiK  mogliśmy poznać i zobaczyć nowoczesne technologie oczyszczania ścieków w naszej gminie. Dowiedzieliśmy się również skąd wodociągi brzeskie czerpią wodę pitną, która płynie w naszych kranach, a także jaki gaz jest produktem ubocznym fermentacji mechanicznie oczyszczonych ścieków. Opiekunami wycieczki były panie Anna Krupa i Anna Kapuścińska -  Pieleszek.

 

 

19 września 2018 r. – Najstarsze uczennice wzięły udział w spotkaniu edukacyjnym w ramach programu "Między nami kobietami" realizowanego przez markę Always na zlecenie MENiS. Prelegentka programu przekazała im wiele informacji o dojrzewaniu i odpowiadała na pytania uczestniczek.

 

 

 

18 września na Brzeskiej Marinie odbyło się ostatnie spotkanie w zadaniu pn. „Rekreacja i sport 3-2-1 START” współfinansowanym przez Gminę Brzeg, a realizowanym przez Brzeskie Stowarzyszenie Chorych na SM i Warsztaty Terapii Zajęciowej. Udział wzięły reprezentacje z:
I LO, II LO, ZSB, ZSE, ZSZ NR 1, OHP BRZEG, ZSS BRZEG, WTZ BRZEG.
Drużyny 10 osobowe plus opiekun musiały wykonać zadania na wszystkich 11 punktach, kolejność była dowolna. Zbierane punkty wliczały się do ogólnej klasyfikacji w walce o nagrody. Takie zadania są najciekawszą formą spędzania aktywnie czasu. Poprzez zabawy ruchowe, rozwój integracji i edukację społeczną. Zasady zdrowej rywalizacji przyczyniają się do wszechstronnego rozwoju i aktywności. Każda drużyna otrzymała swoją kartę gdzie na poszczególnych punktach byli oceniani. Mieli do wykonania na poszczególnych punktach:
Punkt – OSP SKARBIMIERZ Przeprowadzenie prawidłowej resuscytacji oraz udzielenie pomocy poszkodowanemu
Punkt – WODA Rejsy statkiem po Odrze - rekreacja
Punkt – BRZEG 4X4 Rzut oponą do celu, przeciąganie auta. Jazda na OFF Road.
Punkt – TOR SPRAWNOŚCIOWY Jazda 3km na rowerze stacjonarnym, a następnie ścieżka z oponą STRONG
Punkt – KPP BRZEG Test wiedzy o ruchu drogowym
Punkt – PIEKARENKA Co można kupić rano w piekarni?
Punkt – PYTANIA Test wiedzy o sporcie
Punkt – WSHE BRZEG Projektowanie maskotki WSHE, zmaganie z wycinanką wykonywaną nożyczkami dla leworęcznych, tworzenie figurek z piasku kinetycznego, test znajomości lektur dla klas I-III, a następnie hit - zawody w łucznictwie - USTRZEL SWÓJ INDEKS WSHE w Brzegu.
Punkt – JESIEŃ W BRZEGU Malowanie obrazu rękami
Punkt – SZKOŁA NAUKI JAZDY OLIWERA SKARBIMIERZ
Pytania egzaminacyjne, slalom a alkohologoglach na piechotę oraz zadania specjalne dla opiekunów – parkowanie tyłem.
Punkt – ERGOWIOSŁA
Sztafeta 500 m dla 3 osób z drużyny
W ogólnej klasyfikacji wygrała drużyna z ZSZ nr 1 ze Słowiańskiej. Nagrodę dla opiekuna, po dogrywce z alfabetu Morse’a wywalczyła Pani DorotaToporowska z II LO.
Bardzo dziękuję Burmistrzowi Brzegu Panu Jerzemu Wrębiak za dofinansowanie zadania, obecność i dobre słowo. Za zaangażowanie i poświęcony czas Kadrze z WTZ Brzeg oraz wszystkim partnerom:

OSP Skarbimierz, OSP Czeska Wieś, OSP Zwanowice, OSP Łosiów, MOSIR Brzeg, WSHE Brzeg, Nauka Jazdy Oliwera, Stowarzyszenie Brzeg 4x4, KPP Brzeg, ZSZ nr 1 w Brzegu, Orlik Brzeg, Rejsy statkiem NAUTILUS, OH Kino Oława.

 

tekst ze strony Brzeskiego Towarzystwa Chorych na SM

 

Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Katarzyna Tadrała, Anna Krupa, Katarzyna Sikora.

 

 

 

 

 

17 września 2018 r. - W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów w szkole i poza szkołą z inicjatywy pani pedagog Marii Bieleckiej odbyło się spotkanie społeczności uczniowskiej z panią asystent ds. nieletnich. Przypomnieliśmy sobie jakie zachowania są właściwe w naszym codziennym szkolnym funkcjonowaniu.

 

 

 

Sala doświadczania świata

Nowy rok szkolny 2018 / 2019 rozpoczęliśmy nie tylko zmianami na zewnątrz (nowa elewacja), ale też wewnątrz szkoły. W pomieszczeniu po byłej księgowości powstała po remoncie "Mini Sala Doświadczania Świata".

Wyposażona została w specjalistyczny sprzęt do zajęć integracji sensorycznej, z przeznaczeniem dla uczniów z głębszą niepełnosprawnością intelektualną i sprzężeniami. Są w niej miedzy innymi: biały namiot z głośnikiem świetlnym (wyciszanie), bodźce słuchowo - wzrokowe w izolacji dla jednego dziecka (magiczny sześcian i kula zmieniające barwy, podświetlany stół do manipulacji i zajęć z różnorodnymi masami plastycznymi, talerz do balansowania, wałki i gruszka terapeutyczna.

Na suficie i ścianie zamontowano zestaw z kulą lustrzaną, który przy zaciemnieniu daje wrażenia przestrzennego, nocnego nieba. Dodatkowymi elementami są: wisząca huśtawka - namiot, akrylowy panel lustrzany, poduszeczki sensoryczne oraz składane materace.

Uczestnikom zajęć życzymy miłych wrażeń w trakcie "doświadczania świata" wszystkimi zmysłami.

Dyrektor

Zespołu Szkół Specjalnych

mgr Grażyna Piaskowska

 

 

 

Uczniowie ZET 5-7 „ A” od początku roku szkolnego zaczynają dbać o swoje zdrowie. Przypomnieli sobie hasła motywujące do dbania o zdrowie i zaczęli od przetwarzania owoców z rodzinnych ogródków Natalii, Darii i pani Joli. Wspólnie zrobili sok owocowy. Przyjemnie jest wypić sok w koleżeńskim gronie, ale ile radości daje wspólne zrobienie soku wie tylko ten kto spróbuje.

Wychowawczyni Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz

 

 

 

 

Tak prezentujemy się po remoncie. 27 sierpnia 2018 nastąpił końcowy odbiór prac budowlanych. 3 września powitaliśmy uczniów, rodziców i nauczycieli w odnowionej szkole. Wiemy, że wygląd to nie wszystko ale cieszymy się, że termomodernizacja dodała nam szyku i elegancji. Estetyczna elewacja odmłodziła wizerunek ponad 60 - letniego obiektu.

Zespół Szkół Specjalnych zaprasza  do odwiedzin  rodziców z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Oferujemy  kompleksowe wsparcie rozwoju dziecka od 3 do 25 roku życia.

Zapraszamy do terapii, nauki i zabawy. Kolorowa, pomocna i przyjazna dłoń to nasze nowe logo.

Dyrektor

Zespołu Szkół Specjalnych

mgr Grażyna Piaskowska

 

 

 

List do rodziców...

 

3 września 2018 r. – Wspólnym spotkaniem uczniów, rodziców i nauczycieli rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Dla nas to wyjątkowy i niezapomniany rok, bo po wielu latach oczekiwań zakończony został ostatni etap termomodernizacji budynku. Od dziś będziemy uczyć się w pięknie odremontowanej i kolorowej szkole.

Uroczystość przygotowały panie Patrycja Zamasz i Magdalena Załugowicz.