rok szkolny 2018 / 2019

 

 
 
 

List dotyczący przeciwdziałania dopalaczom i bezpieczeństwa uczniów podczas ferii zimowych.

* List Głównego Inspektora Sanitarnego i Komendanta Głównego Policji do rodziców

* Baza wypoczynku zima 2018/2019

 
 
 

16 stycznia w siedzibie brzeskiego PCK odbyła się niecodzienna uroczystość przekazania 7 rowerów rehabilitacyjnych dla uczniów naszej szkoły. Sześcioro dzieci otrzymało sprzęt na własność do domów rodzinnych , jeden rower będzie służył wszystkim uczniom w szkole do zajęć ruchowych na świeżym  powietrzu. Rowery o wartości 2 380,00 zł każdy są darowizną od firmy ECO TEXTIL, która na terenie Brzegu dysponuje pojemnikami na używaną odzież. Dzięki  tej firmie i bardzo dobrej współpracy z brzeskim PCK jest to już trzeci rower dla szkoły, dwa otrzymaliśmy w sierpniu 2014 r.

Rowery umożliwiają samodzielną jazdę osobom z ograniczonymi możliwościami ruchowymi czy niepełnosprawnością sprzężoną. Są bezpieczne, trwałe i  dostarczają dużo frajdy naszym podopiecznym w pokonywaniu ich  ograniczeń. Dzieci przyjeżdżają nimi na lekcje, poruszają się po mieście z rodzicami np. pomagając im w zakupach rowerki posiadają z tyłu duży, wytrzymały kosz. Natomiast sprzęt w szkole nauczyciele wykorzystują na zajęciach wychowania fizycznego oraz zajęciach rewalidacyjnych ukierunkowanych na usprawnianie ruchowe i korygowanie wad postawy.

Mamy nadzieję na kontynuowanie współpracy tak, aby każdy potrzebujący uczeń Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu mógł zostać obdarowanym tak wspaniałym, praktycznym prezentem.

Dyrektor ZSS Brzeg

mgr Grażyna Piaskowska

 

 
 

3 stycznia 2019 roku tuż p o zimowej przerwie świątecznej, społeczność zespołu edukacyjno-terapeutycznego 5-7 „A” powitała NOWY ROK 2019. Dbamy w klasie o pielęgnowanie tradycji i przy okazji nastania nowego roku nie zapomnieliśmy o nauce składania sobie życzeń a także o noworocznych postanowieniach. Zdrowie jest najważniejsze a cel ogólny dla wszystkich to, by dbać o higienę , zażywać ruchu, zdrowo i mądrze się odżywiać. O postanowieniach indywidualnych nie wspomnę, oby udało się je zrealizować. Tego wszystkim życzliwym w Nowym Roku życzę.

                                                                                     

   wychowawczyni: Jolanta Mielniczek

 

 

21 grudnia 2018 r. – Już za chwileczkę, już za momencik Wigilia. Z tej okazji w zespołach i klasach odbyły się spotkania wigilijne z udziałem uczniów, wychowawców, nauczycieli, a także rodziców. Był wspólnie przygotowany świąteczny poczęstunek, życzenia, kolędy i pełna wzajemnej życzliwości atmosfera.

 

20 grudnia uczniowie wzięli udział w Integracyjnym Przeglądzie Jasełek, który miał miejsce w Strzelińskim Domu Kultury. Podczas konkursu zaprezentowali inscenizację bożonarodzeniową pt „Przyjście Króla”. Aktorzy skradli serca jur i zdobyli Grand Prix Nagrodę Starosty Powiatu Strzelińskiego. Występujący: Natalia Sidło, Danuta Romanowska, Izabela Romanowska, Robert Romanowski, Jan Pniewski, Szymon Gazda, Karolina Adasik, Laura Brudzińska, Krzysztof Mazur, Wiktoria Bruchal, Anna Bednarczyk, Jessica Kiezik, Magdalena Śrutwa, Sylwester Sobota. 

Dziękujemy za pomoc p. Zuzannie Barańskiej i p. Katarzynie Tadrale.

J.S. i A.N.

 

 

18 grudnia 2018 r. – Na kilka dni przed świętami mogliśmy poczuć bożonarodzeniową atmosferę dzięki inscenizacji jasełkowej ,,Przyjście Króla”, przygotowanej przez grupę uczniów pod opieką pani Justyny Sas, pani Anety Nowak i pani Renaty Minosory.

Opowiada ona o wewnętrzne przemianie Natalii, głównej bohaterki, która przygotowuje się na spotkanie z Jezusem. Przeplatające się w przedstawieniu wątki współczesne z tradycyjnymi zwracają uwagę widza ku betlejemskiej stajence, prostocie i radości. Punktem kulminacyjnym było wykonanie przez uczennicę klasy VIII Magdę Śrutwę kolędy ,,Cicha Noc” w Polskim Języku Migowym. Wspaniałą grę aktorską zaprezentowali: Natalia Sidło, Danuta Romanowska, Izabela Romanowska, Robert Romanowski, Jan Pniewski, Szymon Gazda, Karolina Adasik, Laura Brudzińska, Krzysztof Mazur, Wiktoria Bruchal, Anna Bednarczyk, Jessica Kiezik, Bartosz Rempała, Wiktoria Lipińska, Sandra Kalinka, Magdalena. Operatorem efektów świetlnych był Sylwester Sobota.

 

 

18 grudnia 2018 roku tuż przed świętami uczniowie ZET 5-7 „A” z wychowawczynią udali się zdobywać nowe umiejętności- obsługę bankomatu kartą. Wszyscy obawiali się tych działań, choć to już kolejna taka lekcja. Pomocą zawsze służy pani wychowawczyni i pani z banku, do której zawsze można się zwrócić z pytaniem a także z prośbą o pomoc w wykonaniu operacji. Tego dnia bankomat wielokrotnie wypłacił każdemu dużo banknotów, jednak wszystkie znalazły miejsce w jednym portfelu. Ćwiczymy tę umiejętność, w dorosłym życiu zapewne przyda się nie tylko przed świętami. 

                                                                                       

 wychowawczyni: Jolanta Mielniczek

 

 

Natalia Augustyn z klasy ZRW b  zdobyła pierwsze miejsce w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci Specjalnej Troski organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Praszce przy współpracy  Starostwa Powiatowego w Oleśnie. Konkurs był zatytułowany ”Moja Rodzina w Kolorach Świata”. Dziewczynka wykonała pracę na zajęciach pod kierunkiem nauczycielki  Iwony Dereń. Praca była zainspirowana barwnymi liśćmi jesiennymi. Dziewczynka malowała liście farbą w wybranym  przez siebie kolorze i z pomocą nauczyciela odbijała je na kartce . Tak powstała pełna kolorów praca przedstawiająca Natalkę z mamą i tatą.  Praca dziewczynki została umieszczona w kalendarzu wydanym przez organizatorów  konkursu. Za zajęcie pierwszego miejsca Natalka otrzymała dyplom, kalendarz  oraz wielkiego pluszowego pieska, do którego od razu przytuliła się.

Iwona Dereń

 

2018-12-17 - Występ dla Pracowników Starostwa Powiatowego w Brzegu.

 

Rok 2018 kończymy kolejną ważną zmianą w wyglądzie naszej szkoły. Na miejsce starego, betonowo - siatkowego płotu i bramy wjazdowej, która nie spełniała norm i była zbyt wąska, mamy nowoczesne, estetyczne i trwałe ogrodzenie.  Nowa elewacja zyskała tym samym  główną oprawę od strony ulicy Mossora  czyli  frontu budynku. Po demontażu zniszczonego ogrodzenia postawiono metalowy płot z ozdobnych paneli, ocynkowanych ogniowo i pomalowanych proszkowo. Zamontowano przesuwną bramę wjazdową o szerokości 5 metrów, która umożliwi swobodny i bezpieczny wjazd busów z niepełnosprawnymi uczniami na wózkach. Wiosną planujemy nasadzenia roślin ozdobnych od strony ulicy, które ozdobią nasze główne wejście.

W roku 2019 podejmiemy kolejne działania, aby pozyskać fundusze na dalszą rewitalizację przestrzeni wokół budynku oraz remonty klas i gabinetów.

Dyrektor

Zespołu Szkół Specjalnych

mgr Grażyna Piaskowska

 

 

13 grudnia 2018 r. – Jedenasty raz w ramach akcji ,,CHOINKA NADZIEI” odwiedziliśmy DDPS w Brzegu z bożonarodzeniową choinką, prezentami i świątecznymi życzeniami. Uczniowie w rytmie góralskich pastorałek dzielili się radosną nowiną z narodzin Pana i wręczyli podopiecznym własnoręcznie wykonane aniołki. Jak zawsze spotkanie było pełne wzruszeń i zachwytu ze strony oglądających.

Ze stroikiem i życzeniami odwiedziliśmy również pracowników, mieszczącego się w tym samym budynku, Oddziału PCK, który wpiera różnorodnymi działaniami naszych uczniów i ich rodziny.

Koordynatorem akcji w ramach szkolnych działań wolontariatu była pani Anna Krężel, którą wpierały panie Anna Krupa i Danuta Maciejowska.

Serdecznie dziękujemy za ufundowanie choinki panu Kazimierzowi Kulasowi.

 

 

11 grudnia 2018 r. – Cała społeczność uczniowska na zaproszenie Brzeskiego Stowarzyszenia Chorych na SM i Warsztatów Terapii Zajęciowej wzięła udział w spotkaniu integracyjnym przy muzyce z animatorem. Bawiliśmy się wspaniale z uczniami szkoły integracyjnej i uczestnikami warsztatów w towarzystwie wolontariuszy z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu. Były tańce, konkursy, słodki poczęstunek, a na koniec świąteczne prezenty. Spotkanie współfinansowała Gmina Brzeg w ramach projektu społecznego RAZEM ŁATWIEJ. Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie. Koordynatorem wyjścia była pani Katarzyna Sikora.

 

 
 
7.12.2018 r.
Podziękowania dla "Restauracji Brzeskiej"
Jak co roku Właściciele wyżej wymienionej restauracji byli fundatorami nagrody dla zwycięzców Mistrzostw Szkoły w Ringo. Ugościli nas hojnie i serdecznie.  Dziękujemy "Wielkie Serce".

Uczniowie Naszej Szkoły

 

 

7.12.2018 r.

"Ze sztuką na Ty"

Kolejna wizyta uczniów PDP A w Galerii Sztuki Współczesnej w Brzegu. Tym razem podziwialiśmy prace malarskie Michała Marka, wystawione pod nazwą"Namiot".

Katarzyna Tadrała

 

6 grudnia 2018 r. – Z niecierpliwością młodsi, starsi i całkiem dorośli uczniowie oczekiwali wizyty starszego pana z siwą brodą i z workiem prezentów. Tym razem  świętym Mikołajem okazał się młody mężczyzna bez brody w osobie księdza Daniela Solarza z Parafii pw. św. Mikołaja. Swoją wizytą sprawił wszystkim ogromna radość. Każdy uczeń otrzymał paczkę pełną słodyczy, które przygotowane zostały przez Radę Rodziców. Ich zawartość zawdzięczamy hojności sponsorów:

- Zarządowi Banku Spółdzielczego w Brzegu i w Grodkowie z filią w Łosiowie,

- Pani Beacie Dziedzic z ZPC Otmuchów S. A.,

- Pani Irenie Kowalskiej z Hurtowni ,,Oaza”,

- Pani Ewie Jakubek – Iwanków z Cukierni Bombonierka,

- Panu Andrzejowi Brzezińskiemu z firmy ,,Komus”,

- The Lorenz Bahlsen Snack – World Sp. z o.o. ze Stanowic.

Za otwartość i pomoc serdecznie dziękujemy.

Mikołajkowe spotkanie przygotował i koordynował zespół nauczania zintegrowanego.

 

 

5 grudnia 2018 r. – Gwiazdy, gwiazdki, gwiazdeczki zaświeciły na tegorocznej dekoracji świątecznej, która już pojawiła się na szkolnym holu za sprawą pani Anny Krężel i pani Barbary Krukowskiej. Małe i duże elementy dekoracyjne wykonane zostały przez wszystkie zespoły klasowe, edukacyjno – terapeutyczne i rewalidacyjno – wychowawcze pod opieką wychowawczyń.

 

 

5 grudnia 2018r. to ostatni dzwonek na przygotowanie się do wizyty świętego Mikołaja w murach naszej szkoły. Rokrocznie uczniowie Samorządu Uczniowskiego i chętni kandydaci  stroją choinkę w holu szkoły. Choinka jest duża, jej igiełki kłują dłonie, ozdoby bardzo różnorodne. To nie taka prosta sprawa. Zadanie wykonane i Pan woźny Waldemar może podłączyć kolorowe światełka.

                                                          

opiekun Samorządu Uczniowskiego: Jolanta M.

 

 

4.12.2018 r.
VII MISTRZOSTWA SZKOŁY W RINGO
W tym roku zawody odbyły się w dwóch kategoriach: ZET - PDP i SP - GIM. Zawodnicy grali systemem każdy z każdym. 
Oto wyniki:
I miejsce w kategorii ZET - PDP : Natalia Sidło, Paulina Zakrzewska, Daniel Kozioł, Paweł Siwak, Piotr Siwak
I miejsce w kategorii SP - GIM  : Sandra Grabowska, Dawid Pyka, Sylwester Sobota
II miejsce w kategorii ZET - PDP : Anna Orzeł, Paulina Znamiec, Przemysław Goruk, Piotr Mochniak, Andrzej Morel
II miejsce w kategorii SP - GIM : Jakub Inglot, Michał Mojzyk, Jakub Sierpiński, Paweł Wojtysiak, Piotr Wojtysiak
III miejsce w kategorii ZET - PDP : Anna Bednarczyk, Michał Buczyk, Łukasz Kozioł, Dominik Miśkowski, Tomasz Skowroński
III miejsce w kategorii SP - GIM : Laura Brudzińska, Alex Kołodziejczyk, Krzysztof Mazur, Krzysztof Winiarski, Patryk Zapotoczny

Katarzyna Tadrała, Andrzej Unuczek

 

 

Dnia 3 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w „Festiwalu Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych” w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Zespół Muzyczny w składzie: Natalia Sidło, Piotr Mochniak, Robert Romanowski, Krzysztof Mazur, Laura Brudzińska, Tomasz Skowroński reprezentował naszą szkołę w kategorii muzyka. Impreza odbyła się  w  niezwykle przyjaznej atmosferze. Pełni niezapomnianych wrażeń dojechaliśmy komunikacją PKP do domu. Opiekę nad wycieczką sprawowały panie: Anna Krupa i Katarzyna Sikora.

 

 

W dniu 29 listopada  uczniowie z Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych 1-3 A,B i C obchodzili "Dzień Kredki". Na początku dzieci „zamieniły” się w kredki – ubrały kolorowe bluzki oraz czapeczki. Kredki wykorzystaliśmy do rysowania i kolorowania, jak również do zabaw ruchowych. Ponadto utrwaliliśmy nazwy kolorów i układaliśmy wzory. Zajęcia zakończyliśmy malowaniem twarzy oraz tańcem w rytm piosenki "Kolorowe Kredki". Nie wiadomo kiedy, szary listopadowy dzień pomalowaliśmy na niebiesko, żółto, czerwono, zielono i pomarańczowo. Serdecznie dziękujemy przybyłym rodzicom za uczestnictwo w zajęciach.

Monika Pac, Magdalena Załugowicz-Mosoń

 

 

26 – 30 listopada 2018 r. - Uczniowie klasy II-III z inicjatywy wychowawczyni, pani Anny Krężel wzięli udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjno – Profilaktycznym ,,DZIEL SIĘ UŚMIECHEM”. Uczestnicy pod okiem Super Wiewiórki, przewodniczki po świecie pięknego uśmiechu, poznawali zasady i zalety dbania o swoje zęby. Wspólnie z pielęgniarką szkolną uczyli się prawidłowego szczotkowania zębów, korzystając z zestawów do higieny jamy ustnej, otrzymanych od opiekuna szkolnego koła PCK pani Danuty Maciejowskiej. Za swoją aktywną postawę w czasie zajęć uczniowie otrzymali członkowskie legitymacje Klubu Wiewiórki PCK.

 

 

,,Andrzeju, Andrzeju jaką dla nas wróżbę masz..." – w dzień imienin Andrzeja uczniowie zespołu rewalidacyjno – wychowawczego B i C uczestniczyli w spotkaniu z wróżbami. Z ogromnym zainteresowaniem losowali imiona swoich przyszłych wybranek i wybraków, przekuwali serce z imionami, brali udział w wyścigu butów i lali wosk, odczytując swoją przyszłość. Wspólnie spędzony czas zakończyli słodkim poczęstunkiem. Organizatorkami andrzejkowych atrakcji były panie Iwona Piątkowska i Katarzyna Sikora.

 

Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły  na zaproszenie Kreisau-Initiative e.V. brali udział w projekcie BUDUJEMY MOSTY podczas MIĘDZYNARODOWEGO SPOTKANIA MŁODZIEŻY w Krzyżowej w dniach 24-30.11.2018r.
W ciągu tygodnia poznali  tradycje i zwyczaje panujące u naszych przyjaciół z Czech, Ukrainy oraz Niemiec, z którymi spędzili ten wspaniały czas. Wspólnie uczestniczyli  w warsztatach rzeźbiarskich, teatralnych oraz kreatywnych podczas których zostały wykonane ozdoby świąteczne. Wspólne spotkania, gry i zabawy integracyjne, dyskoteki jak i wieczór talentów pozwoliły na lepsze poznanie się i przełamanie barier nie tylko językowych.

Organizatorem i opiekunem podczas wyjazdu była pani Monika Zając.

 

 

29 listopada 2018 roku młodzież naszej szkoły bawiła się na „ Andrzejkach SU” . To jedyna popołudniowa impreza w roku szkolnym i zawsze przygotowań jest dużo. Jednak powtarzalność czyni sprawy o wiele łatwiejsze niż czasem można się spodziewać. Uzgodnienie z Panią Ewą M. organizacji zamknięcia szkoły i włączenia alarmu bezpieczeństwa to tylko miła formalność. Robienie zakupów z najstarszymi uczniami to wspaniała zabawa. Widać, że zakupy to specjalność Sylwestra S. Przygotowanie gościnnego stołu wszystkie klasy trenują przy każdej nadarzającej się okazji. Inicjatywa, organizacja, nadzór, dobra rada, muzyka i niewielka pomoc to zadanie opiekuna imprezy. Sprzęt grający przygotowuje Pani Ania K. z członkami samorządu a dysko-błyski użyczył nam nasz absolwent Patryk S. Bawić się wszyscy lubią i potrafią. O wychowawcach sprawujących pieczę nad bezpieczeństwem młodzieży nie wspomnę. Tak jak pani Iwonka P., Gosia L., Ania M-G i organizator imprezy to nikt z uczniami na disco-andrzejkach nie balował.

Sympatyczną wizytą zaskoczyła wszystkich Pani Ewa K. mama Adriana K. z koszykiem jabłek i ciastek oraz zasponsorowanymi przez restaurację „ Brzeska” pizzami.

              Dziękuję za udaną współpracę.

opiekun Samorządu Uczniowskiego: Jolanta Mielniczek

 

 

29 listopada 2018 r. – Uczniowie klasy V Krzysztof Winiarski i Patryk Zapotoczny oraz Jakub Inglot z klasy VII i Magdalena Śrutwa z klasy VIII reprezentowali naszą szkołę w konkursie plastycznym ,,Czysty las – zasady zachowania w lesie”, którego organizatorami byli: Zarząd LOP Oddział w Brzegu, Nadleśnictwo Brzeg i Biuro Urządzania Lasów i Geodezji Leśnej. Zadaniem uczestników było wykonanie plakatu nawiązującego do treści konkursowego hasła. Prace Patryka Zapotocznego i Jakuba Inglota zostały wyróżnione przez jury. Koordynatorkami konkursu były pani Anna Pieleszek i pani Patrycja Zamasz.

 

 
29.11.2018 r.
STOP DOPALACZOM !!!!
W naszej szkole odbyło się spotkanie młodzieży z terapeutą uzależnień panią Agnieszką D. Tematem spotkania były dopalacze i ich wpływ na organizm młodego człowieka.

Zespół profilaktyczno - wychowawczy

 

26 listopada 2018 r. – Zakończyliśmy kolejną edycję akcji ,,GROSIK DLA PSIAKA”. Tym razem przebiegała ona pod hasłem ,,Ciepły dom dla milusińskich” i miała na celu wspomóc zwierzęta z brzeskiego przytuliska w przetrwaniu zbliżającej się zimy. Jak zawsze zbiórka pieniędzy i rzeczy dla psów zakończyła się sukcesem. Dzięki ogromnej hojności uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły zebraliśmy 177 zł i 47 gr. oraz kołderki, ubrania i środki do pielęgnacji. Pani Anna Madeja Godek, koordynator akcji przekazała nasze wsparcie finansowe i rzeczowe pani Lidii Kicie z Brzeskiego Towarzystwa Miłośników Zwierząt. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i zapraszamy do udziału w wiosennej zbiórce.

 

23 listopada 2018 r. – Uczniowie zespołów edukacyjno – terapeutycznych i rewalidacyjno – wychowawczych, klasy II/III oraz SPDP wzięli udział w szkolnych obchodach Dnia Pluszowego Misia. Spotkanie zaczęło się od krótkiej prezentacji ,,Skąd się biorą misie?”. Następnie misiowy korowód rozpoczął w świetlicy szkolnej zabawę przy muzyce. Były tańce i piosenki z głównym bohaterem dnia. Dla chętnych uczestników zabawy przygotowana została misiowa fotościanka, a na zakończenie wszyscy uczestnicy misiowego dnia odpoczywali przy projekcji filmu ,,Sezon na misia”.

Misiowe atrakcje przygotowały panie Anna Krupa i Katarzyna Sikora.

 
Na zajęciach poczuliśmy się jak w prawdziwym SPA. Otaczała nas muzyka relaksacyjna i zapach aromatycznych olejków. Uczennice chętnie poddawały się zabiegom i masażom twarzy i dłoni.

kosmetyczki i masażystki :
Katarzyna Tadrała   Iwona Przybysz

 

 

W dniu 15 listopada uczniowie z Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych 1-3 A,B i C uczestniczyli w zajęciach, których przewodnim tematem był makaron. Na początku zajęć dzieci wysłuchały wiersza pt: „Makaron” W. Chotomskiej, dzięki któremu od razu wiedziały o czym będą zajęcia. Następnie poznały różne rodzaje makaronów - ich wygląd oraz zastosowanie. Dowiedziały się gdzie na mapie znajdują się Włochy i jak wygląda flaga kraju słynącego na całym świecie z makaronu. Podczas zajęć uczniowie segregowali makaron oraz wykonali korale z makaronu. Na zakończenie zajęć na dzieci czekała niespodzianka - makaron z serem, który bardzo szybko zniknął z talerzy. Makaronowe pyszności przygotowała p. Zuzia Barańska. Na zajęciach mieliśmy okazję gościć mamę jednego ucznia p. Martę Wachowską, której dziękujemy za przybycie.

Magdalena Załugowicz - Mosoń
Monika Pac

 
Doradztwo zawodowe

 

VIII BIEG NIEPODLEGŁOŚĆI

Nasza szkoła jak co roku wzięła udział w Biegu Niepodległości. W tym roku była to wyjątkowa setna rocznica obchodów tego święta. Oto nasi zawodnicy: Karolina Zielińska, Przemysław Goruk, Przemysław Kownacki, Katarzyna Sikora i Katarzyna Tadrała.

 

9 listopada 2018 r. – ,,100 lat Polsko!” te urodzinowe życzenia były motywem przewodnim uroczystości, która odbyła się w naszej szkole z okazji przypadającej 11 listopada okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obejrzeliśmy prezentację z najważniejszymi wydarzeniami z przeszłości naszego kraju, uczniowie recytowali wiersze i zaprezentowali ekspresję ruchową w czasie, której budowali biało – czerwony mur. Punktem kulminacyjnym urodzinowego spotkania był wjazd na scenę piętrowego tortu w barwach narodowych z płonącymi fajerwerkami. O godzinie 11.11 zaśpiewaliśmy wspólnie hymn, biorąc w ten sposób udział w ogólnopolskim biciu rekordu w śpiewaniu czterozwrotkowego Mazurka Dąbrowskiego.

Uroczystość zakończyliśmy puszczaniem do nieba biało – czerwonych balonów z życzeniami dla Polski, które przez ostatni tydzień klasy i zespoły uczniowskie wpisywały na przygotowaną w holu tablicę.

Inicjatorem i organizatorem uroczystości był zespół dydaktyczny w składzie: pani Iwona Dereń, pani Ewa Konieczna, pani Alicja Kruczkowska, pani Anna Krupa, pani Danuta Maciejowska, pani Iwona Piątkowska, pani Anna Kapuścińska - Pieleszek i pan Jacek Śliszewicz. Pokaz balonów z życzeniami przygotował zespół nauczycieli nauczania zintegrowanego. Serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu dekoracji i urodzinowego tortu uczniom z SPDP A i pani Barbarze Krukowskiej oraz pani Monice Zając.

 

8 listopada 2018 r. – Już po raz ósmy najmłodsi uczniowie mogli się przekonać, że ,,Śniadanie daje moc”, biorąc udział w programie, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce przez edukację i promocję zasad prawidłowego żywienia.

Pod opieką wychowawczyń dzieci z klasy II – III i zespołów edukacyjno – terapeutycznych I – III A i B przygotowywały zdrowy, smaczny i pięknie wyglądający najważniejszy posiłek każdego dnia w Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Koordynatorem programu jest pani Anna Krężel.

 

 

 

 

8 listopada 2018 r. - W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie gimnazjum i starszych klas szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie na temat patriotyzmu i symboli narodowych. Pisząc test, musieli wykazać się wiedzą historyczną i kompetencjami obywatelskimi. Największy sukces odnieśli: Sandra Grabowska, Przemysław Kownacki i Maria Misztal, zajmując I, II, i III miejsce. Organizatorem konkursu była pani Iwona Piątkowska.

 

" ZE SZTUKĄ NA TY"
Uczniowie PDP A pod opieką Katarzyny Tadrały udali się do Galerii Sztuki Współczesnej w Brzegu na wystawę Endemit 2 (reminiscencje strukturalne) Moniki Aleksandrowicz.

 

„Opolski Bieg Belfra dla Niepodległej” w Grodkowie - Brzeg24.pl

 

W tym roku, po raz jedenasty uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się  podczas XI Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Osób z Niepełnosprawnościami „Jesteśmy tu”. Tegoroczne przesłuchania odbywały w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Brzegu.  Zespół wokalno- taneczny naszej szkoły w składzie: Piotr Mochniak, Natalia Sidło, Laura Brudzińska, Robert Romanowski, Krzysztof Mazur, Piotr Wojtysiak, Tomasz Skowroński  wywalczył zaszczytne I miejsce, a także nagrodę specjalną Organizatora Festiwalu. W tym roku królowały przeboje lat 80 - tych. Zaprezentowaliśmy piosenkę z bajki „Smerfy”. Mogliśmy również podziwiać występ zespołu tanecznego, który zadziwiał doznaniami estetycznymi wykonywanego tańca.  Wszystkim artystom serdecznie gratulujemy sukcesów.  

Anna Krupa, Katarzyna Sikora

 

 

Nowa elewacja  szkoły potrzebowała dodatkowych elementów z zakresu bezpieczeństwa, informacji i promocji. Budynek doposażono w nowoczesne oświetlenie, promocyjny wielkoformatowy napis  z nazwą jednostki oraz tablice urzędowe z godłem. Kilka dni temu zakończył się montaż energooszczędnych , ledowych  reflektorów zewnętrznych wraz z dzwonkami szkolnymi. Zwiększy się dzięki temu bezpieczeństwo terenu wokół szkoły po zmroku. Mamy też nowe tablice urzędowe z nazwami szkół , wchodzącymi w skład zespołu wraz z godłem państwowym. Wyróżniamy się także promocyjnym, wielkoformatowym napisem na frontowej ścianie szkoły z naszym znakiem promocyjnym "kolorową dłonią" czyli przyjazną "piątką".

Goście znajdą nas teraz przy ulicy Mossora bez trudu.

Zapraszamy w nasze progi codziennie w godz. od 8 do 15.

 

Dyrektor ZSS w Brzegu

 

 

 

11 października 2108 r. – W ramach szkolnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości najstarsi uczniowie w liczbie 29 osób wzięli udział w wycieczce do kina OH w Oławie i obejrzeli najnowszą filmową adaptację książki Arkadego Fiedlera DYWIZJON 303.

Organizatorem wyjazdu była pani Ewa Konieczna. Uczniami opiekowali się: pani Małgorzata Lenartowicz, pani Iwona Piątkowska, pani Patrycja Zamasz i pan Jacek Śliszewicz.

 

 

 

10 października uczniowie klasy ZET 1-3 C wraz z wychowawczynią oraz opiekunką panią Zuzanną Barańską wybrali się na wieś. Dzień zaczęliśmy od zdrowego śniadania, na które zjedliśmy świeże jajka od wiejskich kur. Następnie udaliśmy się na wiejskie podwórko, na którym przywitaliśmy się z krowami, świniami, królikami oraz kurami. Wybraliśmy się również do sadu i ogrodu warzywnego, gdzie zebraliśmy owoce i warzywa dla naszych wiejskich zwierząt.  Poznaliśmy także sprzęty rolnicze oraz dowiedzieliśmy się z czego robi się chleb. Dopisała nam piękna, jesienna pogoda, a my choć troszkę pobrudzeni, wróciliśmy bardzo zadowoleni.

Wychowawczyni  Monika Pac

 

 

Zespół rewalidacyjno – wychowawczy B i C ponownie spotkał się na wspólnych zajęciach pod opieką pani Iwony Piątkowskiej i Katarzyny Sikory. Tym razem wekowali warzywa na zimę. Obierali i ścierali na tarce marchewkę, pietruszkę i seler. Następnie warzywną mieszanką napełniali słoiki, bo ,,trzeba przygotować już zapasy na zimowe ciężkie czasy”.

 

 

W ramach zajęć wychowania fizycznego klasa I-III ZET „C” wybrała się ostatnio do parku. Uczniowie pogimnastykowali się zbierając liście, kasztany, żołędzie i klonowe „noski”. Przy okazji przypomnieli sobie nazwy niedawno poznanych drzew oraz ich owoców.  Z zebranych darów dzieci ułożyły jesienną mandalę.

 

Wychowawczyni  Monika Pac

 

 

Uczniowie zespołu rewalidacyjno – wychowawczego B i C wzięli udział w zajęciach integracyjnych, których głównym bohaterem był ziemniak.

Wszyscy wiemy, że z ziemniaków można robić wiele smacznych potraw: placki, kopytka, nadzienie do pierogów. Ale żeby stempelki? Tak, tak. Dzieci tworzyły różne wzory i słuchały wierszyków o ziemniakach: ,,Wszyscy jedzą kartofelki, a my robimy z nich stempelki. Ziemniaczki, ziemniaczki stemplowane, kolorowe szlaczki." Spotkanie przygotowały pani Iwona Piątkowska i pani Katarzyna Sikora.

 

 

 

Jesień w ZET 5-7 „A” zaczęła się od współpracy dzieci i rodziców ze szkołą. Mały stragan w klasie zaopatrzyli chętni rodzice uczniów. Mama Kacpra Alicja przyniosła paprykę, buraka, ziemniaki, pora, selera, marchew i pietruszkę z przydomowego ogródka. Natalia przyniosła uzbierane przez rodziców w ogrodzie dziadka orzechy włoskie. Paweł nazbierał żołędzi w parku miejskim będąc na spacerze z mamą. A kasztany cała grupa uczniów zbierała na przerwie na boisku szkolnym. Pozostałe dary jesieni pani Jola wychodowała na działce lub dostała od przyjaciół. Wszystkie bardzo pomocnie służyły w lekcjach poglądowych.

                                                Wychowawczyni Jolanta Mielniczek - Boszkiewicz

 

 
10.10.2018 r.
 
Opolski Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych
 

Zawodnicy sekcji sportowej Słoneczka uczestniczyli w konkurencjach MATP w Okrąglaku w Opolu. Odlądali pokaz judo. Udzielali wywiadów dla telewizji i radia. Na koniec wszyscy uczestnicy zawodów wspólnie się bawili wraz z towarzyszącymi im wolontariuszami.


 

                                                                                     K. Tadrała, A. Unuczek

 
9.10.2018 r.
 
Higiena osobista ucznia przed i po wysiłku fizycznym - spotkanie z pielęgniarką szkolną
 

W ramach działań profilaktycznych i wychowawczych Zespół Edukacyjno - Terapeutyczny 5-7 odbył pogadankę z pielęgniarką na temat higieny osobistej. Zweryfikowano stan ich strojów sportowych i wytyczono zakres działań mających na celu utrwalanie zachowań higienicznych.


                                        

                                                                                                 Katarzyna Tadrała

 

4 października 2018 r. – ,,Witaj szkolna przygodo!” pod takim hasłem odbyła się tegoroczna uroczystość pasowania na ucznia. Bohaterowie dnia odbyli rejs statkiem, który rozpoczął ich szkolną przygodę od złożenia ślubowania w obecności społeczności uczniowskiej, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości. Pasowania zgodnie z tradycją dokonała Pani Dyrektor Grażyna Piaskowska, która równocześnie wyraziła radość z przybycia w progi naszej pięknie odnowionej szkoły przedstawicieli władz powiatu i miasta.

W tym roku na nasze zaproszenie odpowiedział Starosta Powiatu Brzeskiego Pan Maciej Stefański, Dyrektor Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Brzegu Pani Barbara Sadkowska - Jakubów, Przewodnicząca Rady Miejskiej Brzegu Pani Barbara Mrowiec oraz przedstawicielki Wydziału Oświaty i Sportu zastępca naczelnika Pani Alina Grochalska i inspektor Pani Edyta Kowalska. Goście byli zachwyceni umiejętnościami artystycznymi uczniów i wyrazili uznanie dla pracy nauczycielek, które wspólnie z podopiecznymi przygotowały uroczystość.

Przybyłym przedstawicielom władz serdecznie dziękujemy za uświetnienie swoją obecnością naszej uroczystości.

Za przygotowanie części artystycznej spotkania, scenografii i strojów artystów dziękujemy paniom: Annie Krężel, Annie Krupie, Annie Lechowicz – Minosorze, Małgorzacie Lenartowicz, Monice Zając i Patrycji Zamasz.

 

 

 

2 października klasowi bliźniacy Piotr i Paweł ZET 5-7 „A” obchodzili 14 urodziny. Na poczęstunek mama kupiła im czekoladki. Koleżanki i koledzy składali im serdeczne życzenia, obsypywali buziakami i uściskami. Następnie wspólnie uczniowie nakryli do stołu a pani Jola zamówiła dwie pizze i poczęstowała dzieci świeżym sokiem z winogron i jabłek. Gościna była przednia, a uczniowie starali się przypomnieć sobie zasady kulturalnego zachowania się przy stole. Takie klasowe  „przyjemne z pożytecznym”.

Wychowawczyni Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz

 

 

27 września grzeczni uczniowie z ZET 5-7 „ A” i PDP „A” oraz chętni uczniowie pojechali pociągiem do Opola na wycieczkę do TVP 3. Pani Ania z opolskiej telewizji poprowadziła interesujące warsztaty dla młodych gości Każdy mógł przejrzeć scenariusz programu. Tomek został prowadzącym telewizję śniadaniową, Ania chciała być kierownikiem planu - pilnowała porządku i robiła „ klapsy”. Operatorów kamer było wielu. Piotr uświetnił telewizyjną zabawę występem przed kamerami, zaśpiewał piosenkę. Dzieci zwiedziły wszystkie ważne pomieszczenia i obejrzały profesjonalny sprzęt telewizyjny. Każdy choć przez chwilę był mistrzem ceremonii. Zabawa była doskonała.

W ten pogodny dzień grupa zwiedziła jeszcze dworzec PKP w Opolu, opolską Katedrę Świętego Krzyża, rynek z ratuszem, kamieniczkami, pomnikami i Aleją Gwiazd Polskiej Piosenki. W naleśnikarni  „ Grabówka” smakowaliśmy naleśniki z truskawkami i czekoladą. Spacerowaliśmy Opolską Wenecją  podziwiając uroki miasta. Na moście zakochanych pary sympatyzujące mogły zawiesić kłódkę z imionami i chętnie robiły sobie zdjęcia pamiątkowe. Dużo niezapomnianych wrażeń na dobry początek nauki w nowym roku szkolnym dostarczyła wszystkim ta mądra wycieczka. Opiekowały się uczniami p. Justyna Sas i organizator wyjazdu p. Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz oraz niezawodne mamy Natalii p. Joanna Sidło i Kacpra p. Alicja Rupa.

                                                                                            JMB

 

26 września 2018 r. - Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcji demokracji, wybierając Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Zanim doszło do wyborów mieli okazję poznać sylwetki kandydatów i ich programy na szkolnym wiecu wyborczym. W wyniku demokratycznego głosowania Przewodniczącym został uczeń klasy I SPDP Piotr Mochniak, któremu życzymy sukcesów w pracy na rzecz swoich wyborców.

Lekcję demokracji przygotowały i prowadziły pani Jolanta Mielniczek – Boszkiewicz oraz pani  Iwona Piątkowska.

 

 

21 września 2018 r. – Już dwudziesty piąty raz wzięliśmy udział w międzynarodowej akcji "Sprzątania Świata". Tradycyjnie zaopatrzeni w ochronne rękawice i worki zbieraliśmy śmieci wokół budynku szkolnego. Rozwiązywaliśmy również zadania dotyczące wiedzy o segregowaniu odpadów, recyklingu, biodegradacji w formie krzyżówek, kolorowanek, uzupełnianek, odgadywania haseł. Organizatorkami akcji były pani Anna Pieleszek – opiekun LOP i pani

 

Jolanta Mielniczek – Boszkiewicz – opiekun Samorządu Uczniowskiego.

 

 

20 września 2018 r. - Klasy VIII i III gimnazjum, w ramach lekcji biologii, geografii oraz chemii odwiedziły Miejską mechaniczno - chemiczno - biologiczną Oczyszczalnię Ścieków w Brzegu. Dzięki uprzejmości Prezesa PWiK  mogliśmy poznać i zobaczyć nowoczesne technologie oczyszczania ścieków w naszej gminie. Dowiedzieliśmy się również skąd wodociągi brzeskie czerpią wodę pitną, która płynie w naszych kranach, a także jaki gaz jest produktem ubocznym fermentacji mechanicznie oczyszczonych ścieków. Opiekunami wycieczki były panie Anna Krupa i Anna Kapuścińska -  Pieleszek.

 

19 września 2018 r. – Najstarsze uczennice wzięły udział w spotkaniu edukacyjnym w ramach programu "Między nami kobietami" realizowanego przez markę Always na zlecenie MENiS. Prelegentka programu przekazała im wiele informacji o dojrzewaniu i odpowiadała na pytania uczestniczek.

 

 

18 września na Brzeskiej Marinie odbyło się ostatnie spotkanie w zadaniu pn. „Rekreacja i sport 3-2-1 START” współfinansowanym przez Gminę Brzeg, a realizowanym przez Brzeskie Stowarzyszenie Chorych na SM i Warsztaty Terapii Zajęciowej. Udział wzięły reprezentacje z:
I LO, II LO, ZSB, ZSE, ZSZ NR 1, OHP BRZEG, ZSS BRZEG, WTZ BRZEG.
Drużyny 10 osobowe plus opiekun musiały wykonać zadania na wszystkich 11 punktach, kolejność była dowolna. Zbierane punkty wliczały się do ogólnej klasyfikacji w walce o nagrody. Takie zadania są najciekawszą formą spędzania aktywnie czasu. Poprzez zabawy ruchowe, rozwój integracji i edukację społeczną. Zasady zdrowej rywalizacji przyczyniają się do wszechstronnego rozwoju i aktywności. Każda drużyna otrzymała swoją kartę gdzie na poszczególnych punktach byli oceniani. Mieli do wykonania na poszczególnych punktach:
Punkt – OSP SKARBIMIERZ Przeprowadzenie prawidłowej resuscytacji oraz udzielenie pomocy poszkodowanemu
Punkt – WODA Rejsy statkiem po Odrze - rekreacja
Punkt – BRZEG 4X4 Rzut oponą do celu, przeciąganie auta. Jazda na OFF Road.
Punkt – TOR SPRAWNOŚCIOWY Jazda 3km na rowerze stacjonarnym, a następnie ścieżka z oponą STRONG
Punkt – KPP BRZEG Test wiedzy o ruchu drogowym
Punkt – PIEKARENKA Co można kupić rano w piekarni?
Punkt – PYTANIA Test wiedzy o sporcie
Punkt – WSHE BRZEG Projektowanie maskotki WSHE, zmaganie z wycinanką wykonywaną nożyczkami dla leworęcznych, tworzenie figurek z piasku kinetycznego, test znajomości lektur dla klas I-III, a następnie hit - zawody w łucznictwie - USTRZEL SWÓJ INDEKS WSHE w Brzegu.
Punkt – JESIEŃ W BRZEGU Malowanie obrazu rękami
Punkt – SZKOŁA NAUKI JAZDY OLIWERA SKARBIMIERZ
Pytania egzaminacyjne, slalom a alkohologoglach na piechotę oraz zadania specjalne dla opiekunów – parkowanie tyłem.
Punkt – ERGOWIOSŁA
Sztafeta 500 m dla 3 osób z drużyny
W ogólnej klasyfikacji wygrała drużyna z ZSZ nr 1 ze Słowiańskiej. Nagrodę dla opiekuna, po dogrywce z alfabetu Morse’a wywalczyła Pani DorotaToporowska z II LO.
Bardzo dziękuję Burmistrzowi Brzegu Panu Jerzemu Wrębiak za dofinansowanie zadania, obecność i dobre słowo. Za zaangażowanie i poświęcony czas Kadrze z WTZ Brzeg oraz wszystkim partnerom:

OSP Skarbimierz, OSP Czeska Wieś, OSP Zwanowice, OSP Łosiów, MOSIR Brzeg, WSHE Brzeg, Nauka Jazdy Oliwera, Stowarzyszenie Brzeg 4x4, KPP Brzeg, ZSZ nr 1 w Brzegu, Orlik Brzeg, Rejsy statkiem NAUTILUS, OH Kino Oława.

 

tekst ze strony Brzeskiego Towarzystwa Chorych na SM

 

Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Katarzyna Tadrała, Anna Krupa, Katarzyna Sikora.

 

 

 

 

17 września 2018 r. - W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów w szkole i poza szkołą z inicjatywy pani pedagog Marii Bieleckiej odbyło się spotkanie społeczności uczniowskiej z panią asystent ds. nieletnich. Przypomnieliśmy sobie jakie zachowania są właściwe w naszym codziennym szkolnym funkcjonowaniu.

 

 

Sala doświadczania świata

Nowy rok szkolny 2018 / 2019 rozpoczęliśmy nie tylko zmianami na zewnątrz (nowa elewacja), ale też wewnątrz szkoły. W pomieszczeniu po byłej księgowości powstała po remoncie "Mini Sala Doświadczania Świata".

Wyposażona została w specjalistyczny sprzęt do zajęć integracji sensorycznej, z przeznaczeniem dla uczniów z głębszą niepełnosprawnością intelektualną i sprzężeniami. Są w niej miedzy innymi: biały namiot z głośnikiem świetlnym (wyciszanie), bodźce słuchowo - wzrokowe w izolacji dla jednego dziecka (magiczny sześcian i kula zmieniające barwy, podświetlany stół do manipulacji i zajęć z różnorodnymi masami plastycznymi, talerz do balansowania, wałki i gruszka terapeutyczna.

Na suficie i ścianie zamontowano zestaw z kulą lustrzaną, który przy zaciemnieniu daje wrażenia przestrzennego, nocnego nieba. Dodatkowymi elementami są: wisząca huśtawka - namiot, akrylowy panel lustrzany, poduszeczki sensoryczne oraz składane materace.

Uczestnikom zajęć życzymy miłych wrażeń w trakcie "doświadczania świata" wszystkimi zmysłami.

Dyrektor

Zespołu Szkół Specjalnych

mgr Grażyna Piaskowska

 

 

Uczniowie ZET 5-7 „ A” od początku roku szkolnego zaczynają dbać o swoje zdrowie. Przypomnieli sobie hasła motywujące do dbania o zdrowie i zaczęli od przetwarzania owoców z rodzinnych ogródków Natalii, Darii i pani Joli. Wspólnie zrobili sok owocowy. Przyjemnie jest wypić sok w koleżeńskim gronie, ale ile radości daje wspólne zrobienie soku wie tylko ten kto spróbuje.

Wychowawczyni Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz

 

 

 

Tak prezentujemy się po remoncie. 27 sierpnia 2018 nastąpił końcowy odbiór prac budowlanych. 3 września powitaliśmy uczniów, rodziców i nauczycieli w odnowionej szkole. Wiemy, że wygląd to nie wszystko ale cieszymy się, że termomodernizacja dodała nam szyku i elegancji. Estetyczna elewacja odmłodziła wizerunek ponad 60 - letniego obiektu.

Zespół Szkół Specjalnych zaprasza  do odwiedzin  rodziców z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Oferujemy  kompleksowe wsparcie rozwoju dziecka od 3 do 25 roku życia.

Zapraszamy do terapii, nauki i zabawy. Kolorowa, pomocna i przyjazna dłoń to nasze nowe logo.

Dyrektor

Zespołu Szkół Specjalnych

mgr Grażyna Piaskowska

 

 

List do rodziców...

 

3 września 2018 r. – Wspólnym spotkaniem uczniów, rodziców i nauczycieli rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Dla nas to wyjątkowy i niezapomniany rok, bo po wielu latach oczekiwań zakończony został ostatni etap termomodernizacji budynku. Od dziś będziemy uczyć się w pięknie odremontowanej i kolorowej szkole.

Uroczystość przygotowały panie Patrycja Zamasz i Magdalena Załugowicz.